İlhan Berk’in doğumunun 100.yılına özel olarak hazırlanan “Şiir Her Yerdedir” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyarete açıldı.

“Şiir Her Yerdedir – İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, İlhan Berk’in üretim sürecine odaklanan “Omurga/25 Şiir Kitabı”, “Evren/Resimler”, “Yörünge/Kitaplık”, “Kılavuz/Defterler”, “Kabuk/Eşyalar” ve “Harfler/Formlandırma Çabaları” başlıklarıyla altı bölümden oluşuyor.

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı sergide şairin görülmemiş resim ve desenleri, 1955’lerden itibaren el yazısıyla tutmuş olduğu ve kapaklarını kendi hazırladığı defterleri ve bu defterlerin kapaklarıyla yayımladığı şiir kitaplarının sayfaları, her kitap için günümüzün önde gelen şair ve yazarlarının güncel görüşleri, videolar ve şairin kişisel eşyaları yer alıyor.

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in, tasarımını ise Yeşim Demirin yaptığı sergide İlhan Berk’in Bodrum’da yaşamaya başladığı 1970 yılından itibaren bizzat kullandığı kendi kitaplığı da bulunuyor. Şairin dünyaya açılan penceresi olarak da yorumlanabilecek olan bu kitaplık, izleyiciler tarafından interaktif olarak incelenebilecek.

28 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek sergi izleyenleri İlhan Berk’in dünyasına doğru bir yolculuğa çıkaracak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR