İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 2019-2020 sanat sezonu programı açıklandı. 5 Ekim’de perdeleri açacak Şehir Tiyatroları’nın yeni sezon oyunları da tanıtıldı.

Harun KARABURÇ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 5 Ekim’de başlayacak 2019-2020 sanat sezonu programı açıklandı. Bugün Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları Müdürü Necip Sedat Çakır, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur ve ŞT oyuncuları katıldı. Toplantıda yeni sanat sezonunda seyirciyle buluşacak oyunlar da tanıtıldı.

İŞTE YENİ OYUNLAR!

Jose Sanchis Sinistera’nın yazdığı “Ay, Carmela!”, Aziz Nesin’in “Biraz Gelir Misiniz”, Necati Cumalı’nın “Mine”, Tuncer Cücenoğlu’nun “Gece Kulübü”, Erol Günaydın ve Cemal Reşit Rey’in yazdığı “Yaygara 70”, Turan Oflazoğlu’nun “Deli İbrahim”, Kerim Korcan’ın “Tatar Ramazan”, Nezihe Meriç’in “Çın Sabahta”, Friedrich Dürrenmantt’ın “Bir Ziyaret” gibi oyunları bu yılın en yenileri arasında. Oyunların provaları sürüyor.

YÖNETİMİ OYUNCULAR SEÇECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, bu yıldan itibaren yönetim anlayışında da değişikliklerin olacağını duyurdu. Buna göre Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu’nda yer alacak iki sanatçı artık ŞT bünyesindeki oyuncuların seçimiyle belli olacak. Ayrıca gelen talepler üzerine 65 yaş üstü izleyiciler için tüm oyunlarda iki günlük satış süresinde ilk iki sıranın rezerve edilecek.

ETİK İLKELERE ÖNEM VERECEĞİZ

Muratlı konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

İBB olarak yeni bir başlangıç yaptığımız bu dönemde, Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun da ifade ettiği üzere; “kültür ve sanat herkes için ve her yerde olacak, tüm İstanbullular tiyatro ile buluşacak” sözlerini hatırlatmak isterim. Bu yeni nesil yönetim anlayışı ile; doğru sanatçılarla doğru oyunların sahnelenmesi için büyük bir titizlik göstereceğiz.

Yeni bir anlayış ve vizyon ile yeni oyunlar sahneye koyacağız. Üretkenlik içerisinde en nihai amacımız; Dârülbedâyi’nin aslına rücu etmek ve o kaliteyi yakalamaktır.

Malumlarınız üzere, yaşadığımız seçim süreci sebebiyle çok kısa bir sürede hazırlanmak durumunda kaldık. Bu manada ilerleyen günlerde daha iyiyi, daha güzeli yakalamak adına repertuarımızda değişiklikler olabilir. Şunu özellikle vurgulamak isterim ki, bilimsel, mesleki ve etik ilkelere bağlı kalarak, sanata müdahale etmeden, yenilikçi kararlar alma noktasında kararlı ve cesaretliyiz.”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR