Halide Edib Adıvar’ın tamamı yayımlanmış ilk romanı Heyula Can Yayınları tarafından raflardaki yerini aldı. Halide Edib edebiyatına giriş olarak kabul edilen roman, yazarın olgunluk dönemi eserlerinin habercisi mahiyetinde.

Heyula

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib’in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları’nda. Adıvar’ın olgunluk döneminin habercisi kabul edilecek “Heyula” yeniden yayımlandı. Kitabın konusu özetle şöyle:

“Gözlerine bir müddet baktım; beni görmedi. Sonra bu kadar derin olduğu için mukaddes olan bu acıya diz çöktüm. Bu benim tanıdığım Selma’ya benzemeyen kadının sarkan elini tutmak istedim. Titreyerek çekildim. Bir ölü gibi soğuktu. Hususuyla bu buz gibi elin üzerindeki soğuk nem vücuduma buz cehenneminde titreyen bir ruhun azabını ihsas etti. Zavallı, zavallı Selma!”

ARAMIZDA YENİDEN DOLAŞMALI

Fatih Altuğ kitabı şu sözlerle anlatıyor:  “Histeriyi kurmacalaştırması, sinir hastalıklarının temsili, döneminin psikolojik ve tıbbi söylemine işaret etmesi, estetik ve anestezik olan arasında girift ilişkileri sunuşu, metinler arası göndermeleri, müziği ve operayı anlatısına katışıyla Halide Edib edebiyatının tarihyazımına dahil edilmesi gereken Heyula, aramızda yeniden dolaşmalıdır.”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • EDEBİYAT

Osmanlı ve Avrupalı kadın yazarların dostluğu “Kanatlanmış Kadınlar”da