Kitapseverlerin buluşma noktası İdefix, “hakkında yalan söylediğimiz kitaplar”ı derledi. İdefix’in sitesinde yayımlanan metinde yer alanları Sanatın Dibi okurları için paylaşıyoruz:

Konu entelektüalite olduğunda hemen hepimizin olduğumuzdan iyi görünmek istediği aşikar. Öyle ki kimi zaman alakamız olmayan konularda bile fikir beyan edip ilgimiz olmayan konularda gülümseyerek kafa sallıyoruz. Bu elbette insan doğasının bir sonucu ve son derece normal. Ne de olsa hepimiz içinde bulunduğumuz topluluk tarafından kabul görme ve onaylanma eğilimindeyiz. Durum kitaplar açısından da farklı değil. İngiltere merkezli bir kurum olan The Reading Agency’nin İngiltere genelinde yaptığı bir araştırmaya göre yetişkinlerin %41’i okudukları kitaplar hakkında yalan söylüyor ve gerçekte okumadıkları kitapları okuduklarını iddia ediyor! Birçok yetişkinin okuduğunu iddia ettiği bu kitaplar hakkında ya hiçbir fikri yok ya da bildikleri o kitabın bir film, dizi vb. uyarlamasına dayanıyor. Peki yetişkinler en çok hangi kitaplar hakkında yalan söylüyor? İşte The Reading Agency’nin araştırmasına göre İngilizlerin hakkında en çok yalan söylediği 10 kitap:

1. James Bond kitapları – Ian Fleming İlk sırada efsaneleşmiş bir kahraman olan James Bond var. Her yeni filmiyle tekrar adından söz ettiren James Bond esasında ünlü yazar Ian Fleming’in yarattığı bir roman kahramanı ama çoğu insan onu James Bond kitaplarından uyarlamam sinema filmleri ile tanıyor.

2. Yüzüklerin Efendisi serisi – J.R.R Tolkien Sinema uyarlamasıyla dikkat çeken bir diğer seri de Yüzüklerin Efendisi. Görsel efektleriyle göz dolduran Peter Jackson imzalı film üçlemesi sadece fantastik edebiyat severleri değil, hemen her türden insanı da kendine çekiyor.

3. Narnia Günlükleri serisi – CS Lewis Görsel efektleriyle göz dolduran bir diğer uyarlama film de Narnia Günlükleri. Esasen çocuklar için yazılmış fantastik bir seri olan Narnia Günlükleri yetişkinleri de cezbetmiyor değil!

4. Da Vinci Şifresi – Dan Brown Dan Brown’ın adın bilmeyen, Da Vinci Şifresi’ni duymayan pek yoktur herhalde. Ama görünen o ki bazıları yalnızca duymakla kalmış! Film uyarlamasıyla yetinen pek çok kişi okuduğu kitapları sayarken Da Vinci Şifresi’ni de anmakta sakınca görmüyormuş anlaşılan.

5. Açlık Oyunları serisi – Suzanne Collins New York Times’ın en çok satanlar listesine girmeyi başarmış bir seri Açlık Oyunları. Ama çok satılması çok okunduğu anlamına gelmiyor olabilir. Açlık Oyunları hakkında sohbet ettiğiniz birinin seri hakkındaki bilgisinin serinin sinema uyarlamasına dayanıyor olması muhtemel!

6. Trainspotting – Irvine Welsh Trainspotting yalnızca kült bir kitap olmakla kalmıyor, kitabın sinema uyarlaması da kült bir film olmayı başardı. Yeraltı edebiyatının başyapıtları arasında sayılan Trainspotting de İngilizlerin hakkında en çok yalan söylediği kitaplar arasında.

7. Oz Büyücüsü – L. Frank Baum Oz Büyücüsü’nün hikayesini bilmeyen yoktur. 1939 yılında fantastik bir müzikal filme de dönüşen bu ünlü çocuk kitabının uyarlamasında Dorothy rolünü Amerikalı oyuncu Judy Garland canlandırmıştı.

8. Bridget Jones’un Günlüğü – Helen Fielding Hafif tombul, biraz sakar ve çokça komik karakter Bridget Jones’un hayatının kimi zaman gülünç, kimi zaman romantik ayrıntılar Helen Fielding imzalı kitaptan ziyade başrollerinde Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant’i izlediğimiz film uyarlaması sayesinde biliniyormuş meğer.

9. Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson Esasında Millenium Serisi’nin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız. 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson ne yazık ki 41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden vefat etti. Önce ülkesi İsveç’te sinemaya uyarlanan Ejderha Dövmeli Kız kısa sürede kendini Amerika’da buldu ve bu kez Hollywood’da tekrar sinemaya uyarlandı. Ancak görünen o ki Ejderha Dövmeli Kız’ı okuyanlar, izleyenlerin yanında azınlıkta kalıyor.

10. Baba – Mario Puzo İşte sinema uyarlaması kendisinin önüne geçen bir roman daha! Mario Puzo imzalı Baba’yı düşündüğünüzde gözünüzün önüne o bulldog yanaklarıyla Marlon Brando’nun gelmesi neredeyse kaçınılmaz. Robert De Niro ve Al Pacino gibi birçok ünlü ismi de gençlik halleriyle izlediğimiz bu filmler adeta birer başyapıt. Ama elbette bu filmleri izlemiş olmak kitabı okuduğumuza dair yalan söyleyebileceğimiz anlamına gelmez!

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR