ABD’de 10 kez Grammy ödülü kazanan dünyaca bilinen orkestra şefi James Levine, hakkındaki yıllara yayılan cinsel istismar iddiaları nedeniyle New York Metropolitan Operası’daki görevinden uzaklaştırıldı.

Sputnik’in haberine göre, New York Metropolitan Operası (Met), 74 yaşındaki orkestra şefi Levine’in hakkındaki cinsel istismar ve cinsel taciz soruşturmaları sonlanana kadar görevinden uzaklaştırıldığını duyurdu.

‘KENDİ SORUŞTURMAMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Opera’nın genel müdürü Peter Gelb yaptığı açıklamada Levine’in herhangi bir performans veya etkinlikte yer almayacağını belirterek “Yeni çıkan haberler üzerine soruşturmanın sonlanmasını bekleyeceğiz. Yaşamı etkilenen herhangi bir kişi için, yaşananlar trajedi” ifadesini kullandı. NBC’ye konuşan Gelb operanın suçlamalar hakkında Illinois eyaleti polisinin Ekim 2016’da konuyla ilgili soruşturma başlatmasının ardından haberdar olduklarını söyledi. Genel Müdür Gelb, “O dönem Levine suçlamaların tamamen yanlış olduğunu söyledi ve polisten de bu konuda başka bir şey duymadık. Şimdi bu suçlamaların doğru olup olmadığını belirlemeliyiz ve eğer doğrularsa uygun şekilde harekete geçmeliyiz. Dışarıdaki kaynaklarla kendi soruşturmamızı yürütüyoruz” dedi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR