Arama motoru Google, ünlü Fransız yazar Moliere için doodle hazırladı.

Tam adı Jean-Baptiste Poquelin olan Fransız yazar, milyonlar tarafından ise Molière olarak biliniyor. Gülünç Kibarlar, Cimri, Hastalık Hastası gibi eserleri ile tanınan Molière, 15 Ocak 1622 yılları ise 17 Şubat 1673 yılları arasında yaşadı.

Peki Moliere’i yakından tanıyor musunuz? İşte Moliere’in hayat hikayesi…

Jean-Baptiste Poquelin adıyla Molière 15 Ocak 1622’de doğdu.

Fransız oyun yazarı ve oyuncu olan Moliere, sarayın döşemelerini yapan bir mobilyacının oğluydu. Paris’in en iyi okullarından College de Clermont’da öğrenim gördü. 1643’te lllustre-Theâtre adlı bir tiyatro topluluğu kurdu, sahne adı olarak Moliere’i seçti.

Moliere’in bilinen ilk yapıtları, 1655’te Lyon’da sahnelenen L’Etourdi ou les contretemps (oynanışı Savruk, 1876; yayımlanışı Şaşkın yahut Beklenmedik Engeller, 1944) ve 1656’da Beziers’de oynanan Le Depitamoreux’ydü (oynanışı İnfial-i Aşk, 1876; yayımlanışı Küskün Âşıklar, 1944). Moliere ve topluluğunun ilk başarılı temsili ise 1658’de Louvre Sarayı’nda Kral XIV. Louis önünde oynanan Comeille’in Nicomede’iydi. Moliere, ertesi yıl ilk önemli komedisi sayılan ve Paris’te sahnelenen ilk oyunu olan Les Precieuses ridicules’ü (oynanışı Dudukuşları, 1876; yayımlanışı Gülünç Kibarlar, 1943) yazdı. Sosyetenin kibar davranışlarına özenen iki taşralı genç kızı konu alan bu oyun, Moliere’in bütün yapıtlarında öne çıkan bir temanın ilk işlenişiydi; Moliere burada, toplumsal kuralların gerektirdiği yüzeysel kibarlıkla altta yatan içgüdüsel davranış arasındaki uyumsuzluğun yarattığı gülünçlüğü ele alıyordu.

Moliere  17 Şubat 1673 tarihinde hayatını kaybetti. Oyunları bugün dünyanın dört bir yanında oynanıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR