Goethe Enstitüsü’nün yeni projesi LiteraTür edebiyatseverlerle buluştu.

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

İki dilin öne çıkan yazarlarıyla yapılan video ve yazılı röportajlardan oluşan proje Türkçe ve Almanca arasına yeni bir soluk kazandırmayı, iki ülke edebiyatının benzerliklerini, farklılıklarını ve yaşadığımız zamanın edebiyat üzerindeki etkilerine odaklanmayı hedefliyor.

LiteraTür projesinin ilk teması ise “Gelecek.” Küratörlüğünü Almanya’dan şair, gazeteci ve edebiyat eleştirmeni Monika Rinck; Türkiye’den ise edebiyat eleştirmeni Doğuş Sarpkaya’nın üstlendiği projede yazarlara “Gelecek dendiğinde aklımıza ne gelir?”, “Edebiyat geleceğe nasıl yaklaşır?” soruları yöneltildi. Verilen yanıtlar videolarla birlikte enstitünün kütüphanesine yerleştiren ekranlarda izleyenlere sunuldu. Aralarında Angelika Meier, Mehtap Ceyran, Türker Ayyıldız, Ezgi Polat  gibi yazarların yer aldığı röportajlara buradan erişebilirsiniz.

“İki ülke arasındaki ilişkiye yeni bir kapı açmak istedik.”

Dün akşam enstitü kütüphanesinde düzenlenen lansmanda konuşan Goethe Instute İstanbul Müdürü  Dr. Reimar Volker proje üzerinde uzun süredir çalıştıklarını dile getirdi. Volker iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir soluk getirmek istediklerini dile getirdi ve şöyle konuştu: “İki ülke arasında halihazırda çok yoğun bir şekilde devam eden ilişkiye yeni bir kapı açmak istiyoruz.  Bu kapıyı açarken küratörlerle çalışmaya karar verdik. Temalar ekseninde konuyu el alıp kendi seçtiği yazarları tanıtmış olacaklar. Kütüphanenin içine videolar yerleştirdik. Rafların arasında da görebilirsiniz. Aynı zamanda internet sitemizde bulabileceğiniz yazılardan alıntıları da astık. Tamamına web sitemiz üzerinden istediğiniz her yeden ulaşabilirsiniz.”

LiteraTür’ün ikinci teması ise “Ev” üzerine olacak ve Türkiye ayağı yazar Gaye Boralıoğlu tarafından şekillendirilecek. Mart ayında tanıtılması planan projenin Almanya ayağını ise şu sıralar Türkiye üzerine bir hikaye yazan Katherine Poladian üstlenecek.

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR