Göbeklitepe kışlık çatı onarımı nedeniyle iki hafta süreyle ziyaretçilere kapalı kalacak. Yetkililerin çatı onarımı için seçtiği tarihler ise ziyaretçilerin fazla olduğu tarihlere denk geldi.

Açıldığı günden bu zamana kadar 1 milyonu aşkın ziyaretçinin geldiği Göbeklitepe’de onarımın başlayacağı noktada üst koruma, kışlık çadır ile değiştirilecek. Değişim için çalışanların iki haftalık bir süreye ihtiyacı olduğu belirlenirken, onarımın yapılacağı tarihlerin, ziyaretçilerin yoğun olduğu döneme denk gelmesi ise eleştirilere neden oldu.

Turistik geziler düzenleyen firmalar, Urfa’da bulunan otel ve konaklama merkezlerinin yerli ve yabancı turistlerle dolup taşarken, onarımın yapılacağı tarihlerin seçiminde hata yapıldığını ileri süren ziyaretçiler, “Başka bir tarih seçilebilirdi. Son zamanlarda Urfa en çok Göbeklitepe’den turist çekiyor” yorumunda bulundu. Ayrıca Urfa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ise Göbeklitepe’nin ziyaretçilere kapandığından haberdar olması için gerekli yayınların yapılması ve Urfa’nın belirli yerlerine konu ile ilgili afişlerin asılması da talep edildi.  (Milliyet)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR