Varlık Dergisi tarafından dağıtılan 2018 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu. Şiir Ödülü “Olmasını İstediğimiz Bir Park” ile Enver Ali Akova’ya, öykü ödülü ise “Önce Dağlar Kar Tutacak” ile Semih Öztürk’e verildi.

Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Yaşar Nabi Nayır tarafından 15 Temmuz 1933’te kurulan ve bu yıl 85.yaşını kutlayan Varlık Dergisi’nin genç yazar ve şairler için ayrı bir yeri var. Kurulduğu günden itibaren edebiyatımızın köşe taşlarından kabul ettiğimiz yazar ve şairlerin ilk eserlerini yayımlamış, onlara yeni bir platform oluşturmuş bir dergi Varlık. Garip akımının öncüleri Orhan Veli, Oktay Rifat ve Melih Cevdet’in henüz 20’li yaşlarında yazdığı şiirlere inanan ve bu şiirleri sayfalarına taşıyan ilk derginin Varlık olduğunu hatırlatalım.

Dergi, misyonuna uygun olarak her yıl ismi duyulmamış, öykü ve şiirleri bir yerde yayımlanmamış isimleri ödüllendiriyor. 1991 yılından itibaren verilen ödüllerin bu noktada büyük boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Genç isimlerin yazıp yayımladıkları öykü ve şiirler zaman zaman dernek, yayınevleri ya da edebiyat ödüllerinde bir alt kategori olarak ödüllendiriliyor. Fakat henüz yazım serüveninin başında olan isimler için bu ödülün ayrı bir önemi var. İşin içinde herhangi bir popülarite ya da satış kaygısı olmadan sadece yazılanlara bakılıyor ve edebiyatta bir varlık göstereceğine inanılan isimlere verilmesi ödülü daha anlamlı kılıyor.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin bu yılki kazananları belli oldu. Şiir Ödülü “Olmasını İstediğimiz Bir Park” ile Enver Ali Akova’ya öykü ödülü ise “Önce Dağlar Kar Tutacak” ile Semih Öztürk’e verildi. Şiirde Eren Kolcuoğlu, öyküde ise Elif Erdoğan ile Serkan Kaya dikkate değer bulundu. Ödüller geçtiğimiz cumartesi günü Kadıköy’deki Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi (TESAK)’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Tören öncesinde ise Mehmet Erte, Alphan Akgül, Gamze Arslan ve Nazlı Karabıyıkoğlu’nun katılımıyla “85. Yılında Varlık ve Genç Edebiyat” söyleşi düzenlendi.

2000 yılında şiir ödülünün sahibi olan Alphan Akgül, Varlık’ın Cumhuriyetin kurucu figürleriyle eşdeğer olduğunu ve gençlik, dinamizm, yenilikçilik fikirlerini sayfalarında tutmaya çalıştıklarını dile getirdi. Gamze Arslan, ödülün yazara kattığı sorumluluklara değinirken, Nazlı Karabıyıkoğlu ise dergi tarihinde yer bulan kadın yazar ve şairlere dikkat çekerek, “Onlara çok teşekkür ediyorum. Bugün buradaysam onlar sayesinde” dedi.

Varlık Dergisi ve Yayınları’ndan Mehmet Erte ise ödül hakkında konuştu. Ödülün yazarlık yolunun başındaki isimlere verildiğini hatırlatan Erte, “Behçet Necatigil Şiir Ödülü ya da Erdal Öz Edebiyat Ödülü gibi belli yere varmış ödüllerin elbette bir anlamı var. Bunu yadsıyamayız. Ama daha yolun başındakilere verildiği için bizim ödülümüzü ayrı bir yere koyuyorum. 28 yıl kesintisiz verilmiş.  91’de başlıyor ama 80’li yıllarda da verildiğini görüyoruz. Türk edebiyatında sadece gençlere verilen en uzun soluklu ödül” dedi.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin ve Varlık mirasının sonsuza dek yaşaması dileğiyle…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR