Sanat yönetmenliğini opera sanatçısı bariton Caner Akgün’ün, müzik direktörlüğünü ve orkestra şefliğini ise genç kuşağın en önemli isimlerinden Cemi’i Can Deliorman’ın gerçekleştirdiği Gedik Sanat, yenilikçi ve idealist bir programla 2019-2020 sanat sezonuna start veriyor.

Gedik Filarmoni Orkestrası’nın Sezon Açılış Konserinde, Donizetti Yılın Bestecisi Ödülü sahibi Onur Türkmen’in 14. Yy sufî şairi Nesimi’nin ’’Gel, Yanalım Ateş-i Aşka’’ ilahisinden esinlenerek arınma teması üzerine yazdığı senfonik orkestra eseri dinleyici ile ilk defa buluşacak. Kadıköy Belediyesi Ulusal Beste Yarışması Ödülü sahibi Orhan Veli Özbayrak’ın yaylı sazlar orkestrası için yazdığı eser, St. Antuan kilisesinde ilk defa seslendirilecek. Gedik Filarmoni Orkestrası Sezon Kapanış Konseri programında ise Smith Composition Award sahibi Yunus Gencer’in Göbeklitepe üzerine yaratmış olduğu bestesi yer alacak.

ZORLU PSM’DE EDEBİYAT ÜÇLEMESİ

Gedik Sanat, 2019-2020 sanat sezonunda üç ayrı edebî akımı (Türk, Rus, Alman) üç farklı projeyle Zorlu PSM Platinum Sahnesi’ne taşıyor. Bu projelerin ikisi dünya prömiyerlerini, diğeri ise Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

“İkinci Yeni Şarkılar”

N. F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda iki defa Birincilik Ödülü’nü kazanan, 2018 yılında bestelediği Kuvay-i Milliye eseriyle dikkatleri üzerine çeken bestecimiz Murat Cem Orhan, İkinci Yeni şairlerinin şiirlerinden oluşan bir seçkiyi Gedik Sanat siparişi üzerine besteledi. Türk edebiyatının bu önemli şiir akımının temsilcileri Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Ülkü Tamer ve Tomris Uyar’ın şiirleri, Mert Fırat ve Evrim Özkaynak’ın sesleriyle 18 Şubat 2020 tarihinde Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde hayat bulacak.

Deutsche Grammophon Sanatçısı Christian Jost İlk Defa Türkiye’de!

Romantik Dönemin duygulu bestecisi Robert Schumann’ın Alman edebiyatının önemli ismi Heinrich Heine’nin dizeleri üzerine yazdığı ünlü şarkı serisi Dichterliebe (“Ozanın Aşkı”) çağımızın önemli bestecilerinden Christian Jost tarafından yeniden bestelendi.  12 Nisan 2019 tarihinde Deutsche Grammophon tarafından yayınlanan eserin Türkiye Prömiyeri 17 Mart 2020 tarihinde Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek. Christian Jost’un şefliğindeki bu konsere çağdaş müzik topluluğu Diskant Ensemble eşlik ederken, Grammy ödüllü uluslararası opera sanatçımız tenor Bülent Bezdüz konserde solist olarak yer alacak.

Yepyeni bir opera: “Palto’’ (Dünya Prömiyeri)

Rus edebiyatının en önemli yazarlarından Gogol’ün “Palto” adlı eserinden esinlenilerek Tarık Günersel’in librettosu üzerine Türk opera geleneğinin en üretken bestecilerinden Selman Ada tarafından bestelenen aynı adlı opera, besteci ve libretistin 4. ortak çalışmasını temsil etmekte. 13 Nisan 2020 tarihinde Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde konser versiyonuyla ilk kez seslendirilecek olan eser, 6 solist ve Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde bestecisi Selman Ada tarafından yönetilecek.

ATÖLYE – SEMİNER – SÖYLEŞİ PROGRAMI

“Birleştirir, Sanat için” sloganıyla hayatın tüm renklerini paylaşmayı amaç edinen Gedik Sanat, sanatın birleştirici gücüne vurgu yapan Atölye – Seminer – Söyleşi etkinlikleriyle bireysel ve toplumsal farkındalıkların gelişimine ve bir arada yaşamanın uyumuna mercek tutmayı amaçlıyor. Meditasyondan Film Okumaları’na, Sesle Terapi’den Barok Dönem Müziği’ne birbirinden güncel ve renkli butik etkinlikler sezon boyunca Gedik Sanat’ın Teşvikiye’deki mekânında katılımcılarla buluşacak. Gedik Sanat, Söyleşileriyle Dünya Prömiyeri yapan eserlerin besteci ve yorumcularıyla bir araya gelme fırsatı sunarken katılımcılara sanatı yaşamın hızlı akışında birincil sıraya koymaya davet ediyor. Çeşitli sanat dallarının doğuşuna ışık tutacak ve Buket Uzuner, Beyhan Murphy, Zeliha Berksoy gibi birbirinden önemli isimlerle gerçekleştirilecek olan “Sanat Nasıl Doğar?” Seminerler Serisi’nin yanı sıra, Gedik Üniversitesi kampüsünde düzenlenecek olan “Müzik Atölyesi”nde Serhan Bali ve Hakan Ali Toker, dileyen tüm üniversite öğrencilerine klâsik müziğin en önemli bestecilerini ücretsiz olarak anlatacak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • MÜZİK

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 2019-2020 sezonu başlıyor!