Rumeli Hisarüstü-Aşiyan arasında yapılacak füniküler hattı çalışmaları nedeniyle çevresi paravanla kapatılan Aşiyan Parkı’na 29 yıl önce yapılan Şair Orhan Veli’ye ait heykel geçici olarak kaldırılacak.

Hürriyet’en Fatma Aksu’nun haberine göre; Rumeli Hisarüstü-Aşiyan arasında yapılacak füniküler hattı çalışmaları nedeniyle çevresi paravanla kapatılan Aşiyan Parkı’na 29 yıl önce yapılan Şair Orhan Veli’ye ait heykel geçici olarak kaldırılacak. 14 Kasım 1950 tarihinde beyin kanamasından ölen Orhan Veli’nin “Rumelihisarı’na oturmuşum, oturmuş da bir türkü tutturmuşum” dizeleri vasiyet kabul edilerek cenazesi Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi. Ölümünden 38 yıl sonra heykeli sahildeki Aşiyan Parkı’na dikildi.

Elinde bir kitap tutan şairin heykeli 29 yıldır Boğaziçi’ni seyrediyordu. Hemen arkasındaki martı da “Başıma da konuyor aman martı kuşları” dizelerinden esinlenilerek, heykele eklenmişti. Martısı yıllar içinde tam üç kez çalınan heykelin füniküler inşaatı sırasında kaldırılacağını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çalışmalar bittikten sonra yerine konulacağını açıkladılar. Füniküler hattıyla ilgili Aşiyan’da henüz proje çalışmalarının tamamlanmadığını belirten yetkililer “İstasyon çıkışların nereden olacağı henüz kesinleşmedi. Şu an etüd için şantiye kurma çalışması yapılıyor. O yüzden park paravanla kapatılmış. Gelen tepkiler üzerine paravanlar da kaldırıldı” dedi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR