Film Festivalleri Değerlendirme Kurulu, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetimine çağrı içeren bir kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada, “ödül yönetmeliğinin ihlal edildiği” belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Ülkemizin köklü ve tanınmış film festivallerinden olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl 56.’sı gerçekleştirildi. “Öze dönüş” temasıyla yola çıkan bu yılki festivalde, eski festival yönetimi tarafından 2 yıl önce sonlandırılan ulusal uzun metraj yarışması ve 4 yıl önce sonlandırılan belgesel ve kısa film ulusal yarışmaları tekrar yapılmaya başlandı. Öncelikle festivalin özüne dönüşü simgeleyen bu kararları memnuniyetle karşıladığımızı söylemek isteriz.

Ancak endişe verici hususu kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz. Ulusal uzun metraj film yarışmasında, jüri, festival yönetimi ve belediye yetkilileri tarafından ödül yönetmeliğinin elbirliğiyle ihlal edilmesinin, önce sinema sektörüne, sonra festivalin itibarına indirilmiş ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz.

Yarışma öncesinde ilan edilen bir yönetmelik festival düzenleyicilerinin katılımcılara sunduğu ve yarışmaya katılanların kabul ettikleri bir sözleşmedir. Yönetmelikte ilan edilen kuralların yarışma içerisinde değiştirilmesi festivalin uluslararası alanda akredite olduğu FIAPF yükümlülüklerine de uymadığı gibi, hukukun “iyi niyet” prensibine aykırı, keyfi ve haksız bir uygulamadır. Bu uygulama ile yarışmaya katılan tüm sinemacılar moral açıdan sarsılmış ve mağdur edilmiştir. Ödül almayanlar kadar ödül kazananlar da zarar görmüştür.

Jürilerin ve festival yönetimlerinin, kamuoyuyla aylar öncesinden paylaştıkları yönetmelikleri, alelacele ve keyfi olarak değiştirmeleri, aynı zamanda gelecek yıllarda yapılacak festivallere de gölge düşürmektedir. Gelecek yıllarda hangi güvence ile sinemacılardan festivale katılmaları istenecektir?

Sinema kuruluşlarının verdiği yetki ile film festivallerimizi gözlemlemek üzere kurulan Festivaller Değerlendirme Kurulu olarak 56. Altın Portakal Film Festivali ilgililerini şiddetle kınıyor; sinemacıların film festivallerinin bir paydaşı olduğunu göz ardı eden uygulamaların son bulmasının, festivallerin her bakımdan, saydam, açık, tarafsız ve ilkeli bir işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesinin ancak sinema dünyamızın kararlılığı ve ortaklaşa davranışı ile sağlanabileceğinin altını çiziyoruz.

Festival yönetimini, jürinin yönetmelik ihlali içeren kararlarını ivedilikle gözden geçirmeye ve düzeltmeye davet ediyoruz.

07.11.2019

Saygılarımızla.

 

Can Kolukısa                            Yusuf Sezgin                                Aydın Sayman

Oyuncular Meslek Birliği       Sinema Oyuncuları Derneği        Türk Sinema Vakfı Başkanı

Bşk.Vekili                                  Başkanı

 

Sevil Demirci                            Mehmet Güleryüz                        Mustafa Kara

SEYAP Başkanı                        SETEM Başkanı                          SİNEBİR Bşk. Yrd.

Yasin Ali Türkeri

Belgesel Sinemacılar Meslek Birliği Başkanı

NE OLMUŞTU?

Bu yıl 56.’sı düzenlenen Antalya Film Festivali’nde ödül tartışması çıktı… ‘Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nün Aşk, Büyü vs ve Küçük Şeyler filmleri arasında paylaştırılmasının, festival yönetmeliğinin 23’üncü maddesine; Bozkır filmine de hem ‘En İyi Film’, hem de ‘Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’ verilmesinin de yönetmeliğin 27’nci maddesine aykırı olduğu öne sürüldü.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

Yılın en çok izlenen filmleri açıklandı! İşte Türkiye’de bir yıl boyunca en çok izlenen 10 film…