Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Borusan İstanbul Filarmoni Orktestrası (BİFO) yeni sanat sezonunu geçtiğimiz perşembe akşamı Lütfi Kırdar’da düzenlenen konserle açtı. Biz müzikseverler, yeni sezonu merakla bekliyorduk, derin bir nefes aldık.  

BİFO, 2018-2019 sanat sezonu boyunca Mischa Maisky, Rudolf Bucbinder, Katia&Marielle Labeque gibi birbirinden kıymetli müzisyenleri ağırlayacak. Orkestranın programında bu yıl özel konserler de var… BİFO ve Cumhuriyet Besteciler, Borusan Quartet ve Viyana Klasikleri, Yeni Yıl Konseri, Gürer Aykal 20. Yıl Konseri, Modern Çağın Eşiğinde, Romantizmden Sonsuzluğa bunlardan bazıları. Sezon programı hakkında detaylı bilgiyi borusansanat.com adresinden edinebilirsiniz.  

Gelelim açılış konserine… Sezonun ilk konseri olmasının yanı sıra programın bir önemi daha vardı. Borusan’ın siparişi üzerine Fazıl Say tarafından bestelenen Flüt Konçertosu ilk kez seslendirildi.  

Mikhail İppolitov-Ivanov’un Kafkas Eskizleri 4.bölümüyle başlayan konserin ilk yarısında Say’ın Flüt Konçertosu ilk kez dinleyiciyle buluştu. Sahne hazırlıkları sürerken Fazıl Say sahneye çıktı ve konçertosunu anlattı… 

KÜSKÜNLÜK SONA ERDİ

Bilindiği üzere, iki yılda bir gerçekleşen “BİFO & Fazıl Say Festivali”, 2014 yılında, festivale kısa bir süre kala sanatçının isteği üzerine iptal edilmişti.  

Gürer Aykal yönetimindeki konserlerde Fazıl Say piyanist olarak seyirciyle buluşuyordu. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde başlayan gerginlik BİFO&Fazıl Say Festivali ile son noktaya ulaşmış, sanatçının Gürer Aykal ile çalışmayı istememesi üzerine festival iptal edilmişti.  

Borusan, festival konusundaki kararın tamamen Fazıl Say’a ait olduğunu, yeni projelere her zaman açık olduğunu önceden dile getirmişti. Fakat Fazıl Say tarafından işler daha değişikti. Sanatçı 4 yıl sonra ilk kez BİFO sahnesinde seyirciye seslendi ve biraz kırgın olduğunu söyledi. Fakat, bu sipariş ile birlikte Borusan ile buzların eridiğini belirterek, “Bu sipariş, küskünlüğün sona ermesi için atılmış bir adımdır” dedi. Sonuç olarak hepimiz BİFO sahnesinde Fazıl Say’ı görmeyi çok özlemiştik. Seyircinin coşkusu zaten bunu ispatlar nitelikteydi. 

Gelelim Flüt Konçertosu’na… Bülent Evcil’in solist olarak yer aldığı eser, Türk müziği motifleri taşıyor. Fazıl Say, özellikle sosyal medya paylaşımlarında kültürüne olan sevgisini sık sık dile getiriyor. Konçerto da bunun bir yansıması gibi. Üç bölümden oluşan ve yaklaşık 25 dakika süren eserde Türk müziği makamlarından oluşan tatlar, Mevlevi müziklerinden esinlenmeler mevcut. Yani fazlasıyla bize ait bir eser.  

Orkestra hazırlıkları sürerken sahneye çıkan ve “Şimdi size eserimi savunacağım” diyen sanatçı, önce konçertonun müzikal yapısı hakkında bilgi verdi. Birinci ve ikinci bölümde flüt, üçüncü bölümde ise bas flüt olduğunu belirten sanatçı titiz çalışmasını şöyle anlattı: “Dinlediğiniz müzik çok fazla oranda Türk makamlarından, metinlerinden köçekçelerinden esinlenmiştir. Özellikle 1. bölümde resimler halinde göreceksiniz. Hızlı çalan müzikten öte, müzik anlatan resimler yapan bir flüt olsun istedim. Bu konçertonun benim açımdan özelliği o oldu. 

2.bölümde nostalji adında; hisar buselik makamına geçip bir nevi Türk musikisinden esinleniyor… Tabi hiçbir zaman makamların o koma kıvamlarını veremiyoruz klasik müzikte. Ama  Hiçbir zaman makamların o koma kıvamlarına veremiyoruz klasik müzikte. Ama ona öykünmek bile biz Türk bestecilerin harcıdır. Son bas flüt kimi zaman ney gibi tınlayacak kimi zaman daha vahşi bir etnik enstrüman gibi tınlıyor. Mikro ile çalınması gereken bir enstrüman. Bu bölümde Mevlevi müziklerinden de esinlenmeler var. Bütün bunların sonucundan parçanın en önemli özelliği bunun bir Türk müziği eseri olması ve Evcil tarafından dünyanın birçok şehrinde çalınacak olması.” 

Dinleyeni, huşu içinde çağlar ve medeniyetler arasında yolculuğa çıkaran Flüt Konçertosu’nu en kısa zamanda herkesin dinlemesini isterim.. Son olarak; bu eser Türkiye’ye çok yakışacak! 

Herkese keyifli sezon diliyorum… 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR