Tanınmış oyun yazarı, sanatçı Bilgesu Erenus’un “Yaftalı Tabut” adlı oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nca repertuara alındı…

Odatv’de yer alan habere göre; Erenus, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, Doktor Hikmet Kıvılcımlı’nın hayat ve mücadele yoldaşı, Vatan Partisi (1954) kurucularından Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatından esinlenerek kaleme aldığı oyunu 2016 yılı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları’na teslim etmişti.

Erenus şunları kaydetti:

Ülkemizin ilk kadın oyun yazarı Fatma Nudiye Yalçı’nın hayat öyküsünden yola çıkarak yazdığım ‘Yaftalı Tabut’ adlı oyunumu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sundum. 

Bu oyun hakkı yenmiş, yanlış anlaşılmış meslektaşlarıma yönelik bir vefa borcu olarak duyurmaya çalıştığım, Halide Edip Adıvar (Halide), Lillian Hellman (Güneyli Bayan), Virginnia Woolf (Kırmızı Karaağaç), Tevfik Fikret (Fikret) gibi; ilk Türkiyeli oyun yazarı kadın Fatma Nudiye Yalçı’yı da kucaklamak üzere, 2006 yılında ‘Kelepçesiz Mahkum’ adıyla senaryolaştırdığım, ancak çekimi gerçekleşemeyen, belki de hiç gerçekleşemeyecek olan metnimden yararlanarak sahneye önerildi.”

FATMA NUDİYE YALÇI KİMDİR?

1904 yılında İstanbul’da doğdu. Felsefe eğitiminden sonra, Sabiha ve Zekeriya Sertel’in çıkardığı ‘Resimli Ay Dergisi’ çevresine girerek dönemin aydınlarıyla tanıştı. 1932 Martında Nizamettin Nazif (Tepedelenli) ile evlendi. 1933’ten itibaren ‘Yedigün’ dergisinde ‘Nudiye Hüseyin’ imzasıyla makaleler yazmaya başladı.

Tiyatro tarihçilerince repertuara alınacak değerde oyun vermiş ilk kadın yazarı olarak nitelendirilmesine yol açan tiyatro oyunu ‘Beyoğlu 1931’i ‘Nudiye Nizamettin’ imzasıyla yayınladı. Eşinden ayrıldı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) İstanbul Konsolosluğunda Türkçe çevirmeni olarak çalıştı. Soyadı Kanunu’nun çıkması ile aile ‘Yalçı’ soyadını aldı.

Türkiye sol hareketinin önde gelen isimlerinden Hikmet Kıvılcımlı’yla 1933 sonu ile 1935 arası bir zamanda Kerim Sadi’nin evinde tanışmışlar, o tarihten itibaren de yaşamlarının sonuna kadar süren kişisel ve fikirsel yoldaşlıkları başlamıştır.

Marksizm Bibliyoteği, Emekçi Kütüphanesi ve Kıvılcımlı Kütüphanesi’nde Kıvılcımlı’yla birlikte yayın ve çeviri faaliyetlerinde bulundu. Karl Marks’tan çevirdiği ‘Enternasyonal İşçiler Cemiyeti Açış Hitabesi’ ve F. Engels’ten çevirdiği ‘Komünizmin Prensipleri’ kitapları, ardından ‘Güneşin Çocuğu Gölgenin Çocuğu’ adlı çocuk kitabı yayınlandı.

1938’de Donanma Davası’ndan Nazım Hikmet, Hikmet Kıvılcımlı, Kemal Tahir ve Abdülkerim Korcan ile birlikte tutuklandı. 10 yıl yattığı Sinop Cezaevi’nde 1948 yılında tahliye oldu.

1954’te Vatan Partisi’nin kuruluşunda yer alan ve Merkez Haysiyet Divanı Başkanı olan Yalçı, VP davasından 30 Aralık 1957’de tutuklanıp 7 Ekim 1959’ye kadar hapis yattı.

Donanma ve Vatan Partisi davalarında toplam 12 yıl hapis yattı.

1969 yılında hayatını kaybetti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR