69. Berlin Film Festivali’nin yarışma bölümünde gösterilen Fatih Akın’ın ‘Der Goldene Handschuh’ (Altın Eldiven) filmi tartışmalara neden oldu.

İzleyicilerin büyük bölümü, aşırı şiddet dolu sahnelere dayanamayarak erkenden filmden çıkarken ünlü yönetmen de eleştirilerin hedefi oldu.

Yönetmen son filminde özellikle kadın kurbanları istismar ettiğine dair eleştirileri reddetti. 1970’li yıllarda Hamburg’da canavarımsı fiziksel görünüşü olan ve kadınları vahşice katleden Fritz Honka’nın gerçek hikayesine dayanan filmle “hem seri katili hem de kurbanları onurlandırmak istediğini” söyleyen Akın, “seyirciyi de sarsmak istediğini” belirtti. “Cinsel şiddet konusundaki tartışmanın her yeri sardığı bir çağda yaşıyoruz ve bu içinde haklılık barındırıyor” vurgusunda bulunan Akın, “Ama cinsel şiddet hakkında film yaptığınızda bunu göstermeniz gerekir” dedi.

FUHUŞU YÖNETENLERE İZLETTİM

Filmde kurbanların işkenceden geçirilip öldürülmesi ve parçalanması ayrıntılı şekilde gösterilirken, Akın bu sahnelerle kadınlara yönelik şiddeti yüceltmek gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Yönetmen bu sahnelerin setini oluşturan Hamburg’un fuhuş bölgesini yöneten erkeklere filmi izlettiğini ve sarsıldıklarına dair izlenim edindiğini söyledi.

Kaynak: Sputnik

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR