Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Yeni sanat sezonu Eylül’de başlıyor… Galeri ve müzelerin de yeni sezon sergileri belli oldu. İstanbul Tasarım Bienali ve Contemporary İstanbul ile yeni sezona hızlı bir giriş yapacağız.

Yeni sanat sezonu için hazırlıklar yavaş yavaş tamamlanıyor. Özel tiyatrolar ile Devlet Tiyatroları’nın repertuarları belli olmaya başladı. Yeni sezon filmlerinin vizyon tarihleri ise aşağı yukarı belli. İstanbul’da yer alan sergiler de yeni sezon açılış sergilerini duyurmaya başladı. 22 Eylül’de başlayacak olan İstanbul Tasarım Bienali, çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sanat sezonun için hızlı bir başlangıca vesile olacak.

BAŞLANGIÇ TASARIM BİENALİNDEN

“Okullar Okulu” başlığıyla bu yıl 4.kez düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali, sekiz ayrı temayı inceleyecek. Bienal bu yıl tasarım ve eğitim için alternatif yöntemler, sonuçlar ve biçimler üretilmesini sağlarken küresel boyuttaki ivmeye de ayak uydurabilecek, yılın tümüne yayılan bir programa ev sahipliği yapacak.  Belçikalı sanat direktörü Jan Boelen’in küratörlüğündeki bienal şimdiden merak konusu. 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek 13. Contemporary Istanbul, bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirecek.

SANATORIUM, 7 Eylül–14 Ekim tarihleri arasında Yunus Emre Erdoğan’nın “Şeylerin Ufku” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Hazır nesne ve füzen resimlerden oluşan bir yerleştirmeden oluşan sergide sanatçı, sergisinde çeşitli nesneler ve mekânların imlediği potansiyel uzamların imkânlarını araştırıyor. Gökçe Erhan’ın artSümer’deki ilk kişisel sergisi “Resimli Dünya Atlası” ise 14 Eylül’de açılacak. Doğa ile iç içe olan çalışmalar habitatımıza döndüğümüzde karşılaşacaklarımızın adeta bir ön izlenimini bizlere sunuyor. Pera Müzesi ise dikkat çekici bir sergiye ev sahipliği yapacak. Kuruluşunun 150. yılında Galatasaray Lisesi’ne odaklanan müze, Çelenk Bafra küratörlüğünde “Mektep Meydan Galatasaray” adlı bir sergi düzenliyor. Çimari, sanat tarihsel ve sosyokültürel bağlamda çok katmanlı bu okul etrafında kurgulanan bir güncel sanat sergisi, bugün hâlâ mezunlarının “mektep” olarak andığı kurumun adına, binanın köklü geçmişine ve okul vasfına referansla “mektep” başlığını benimsiyor. Galerilerin programları netleştikçe yeni sergileri duyurmaya devam edeceğiz…

DİRİMART’TA ZEİD VAR

Dirimart Dolapdere Fahrelnisa Zeid’i ağırlıyor. Sergi sanatçının özel koleksiyonlardan ve 2017’de Tate Modern ve Deutsche Bank KunstHalle’de gerçekleştirilen retrospektif sergilerinden derlenen yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergi 18 Eylül-4 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

Karaköy’deki Anna Laudel Contemporary ise büyük ölçekli enstalasyonları ve alışılmadık mozaikleri ile bilinen İtalyan sanatçı Daniele Sigalot’un “İmparatorluklar Öncesi” başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak. 13 Eylül’de başlayacak ve 4. İstanbul Tasarım Bienali’ ne paralel olarak düzenlenecek sergi  kartondan alüminyuma, mozaikten dijital gösterimlere, çizimden resme, geniş bir yelpazede malzeme ve benzersiz teknik kullanımıyla, Sigalot’un günümüzün zıt duygularını yansıtan 30’dan fazla çalışmasını bir araya getirecek.Farklı materyalleri ve disiplinlerarası teknikleri yenilikçi kullanımıyla tanınan Sigalot, “İmparatorluklar Öncesi” nde yakın zaman çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işlerini sergileyecek.

Ranahamadeh 2017 Rana Hamadeh, <i>The Ten Murders of Josephine</i>, Witte de With Center for Contemporary Art (Rotterdam) siparişi Opera-Sergi, 2017

SALT Beyoğlu yeni sezona “Evrenin Titreşen Işıkları” ile açacak. Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ı işlerinden oluşan sergi bilginin uç noktalarını, tanıklık ve deneyimin aldatıcı yanını ve tarihin nasıl yozlaştırılabildiğini tartışmaya açıyor ve uyruk, egemenlik, toplumsal cinsiyet, akrabalık ve teknoloji kavramlarının yeniden tariflendiği zamanlar için bir gelecek tahayyül etmeyi amaçlıyor.

Galeri Eksen ise Haniyeh Aeini’nin tamamı akrilik eserlerden oluşacak “Divane” isimli sergisini ziyaretçilerle buluşturacak. 10-31 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide sanatçı, yaşamın zorluklarını farklı anlam ve anlatılara sarılarak azaltan ve bu sayede kendi olmayı başaran figürlerin fedakarlıklarını, eserleriyle gözler önüne seriyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR