ENKA Kültür Sanat, “tutkuyla tiyatro” mottosuyla 12 Şubat Salı günü perdelerini açıyor!

Büyük beğeni toplayan 13 performansın seyirci karşısına çıkacağı 31. Yıl Tiyatro Buluşmaları’nın ilk haftasında sahne, usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun oyunlarına ayrılıyor. 8 sezondur kapalı gişe oynayan “Profesyonel” ve Sadık Hidayet’in aynı ismi taşıyan kült kitabından uyarlanan “Kör Baykuş” seyirciyle buluşuyor.

DT’NİN KAPALI GİŞE PROFESYONEL’İ

Programın ilk konuğu dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in Yugoslavya’da zaman perdesini aralayarak toplumsal dönüşümü kaleme aldığı “Profesyonel” olacak. Politik sistem eleştirisini toplumun uç karakterleri üzerinden ustaca yazılmış bir metinle seyirciye sunan “Profesyonel”in oyuncu kadrosunda; Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz gibi usta sanatçılar yer alıyor. Yıllardır İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan “Profesyonel”, 12 Şubat Salı akşamı saat 20.30’da sahnelenecek.

SADIK HİDAYET’İN KÖR BAYKUŞU SAHNEDE

İran’ın yasaklı yazarı Sâdık Hidâyet’in 21. yüzyılın başyapıtları arasında gösterilen “Kör Baykuş” romanından sahneye uyarlanan oyunda seyirci;  güzelliği ve saflığı arayan bir adamın, hayalle gerçek arasındaki geçişlerinde bir kadın üzerinden çizdiği dünyanın yanılsamasına düşerek tükenişine tanıklık edecek. Sahnede, Sermet Yeşil’in tek kişilik etkileyici performansına gölgeler ve kuklalar eşlik edecek. Sâdık Hidâyet’in karmaşık dünyası, Işıl Kasapoğlu’nun sihirli ve gizemli sahne estetiğiyle 14 Şubat Perşembe akşamı 20.30’da sahneye taşınacak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • TİYATRO

Tiyatro dünyasının acı kaybı... Fuat İşhan hayatını kaybetti

  • TİYATRO

Sevim Burak'ın yazdığı "Sahibinin Sesi" İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda

  • MÜZİK

İKSV’den büyük soprano Leyla Gencer anısına belgesel: "La Diva Turca"