Türkiye’den ABD’ye göçen ve çektiği filmlerle sinema dünyasının efsane ismi olan Elia Kazan’ın unutulmaz romanı “Uzlaşma” Alakarga Yayınları tarafından yayımlandı.

Kazan, bu unutulmaz romanı konforlu hayatların iç dünyasına, zenginliğin ve kurumsallığın saçmalığına ve çağdaş iş yaşamının nasıl bir hapishane olduğuna yöneltilmiş bir hançer adeta. Romanın kahramanı Eddie, Türkiye’den Amerika’ya göç etmiş Yunan kökenli bir ailenin oğludur. Amerika’da yeni isimler almak, yeni hayatlar kurmak aileyi yalnızca bir yere kadar mutlu etmiştir… Eddie, yıkıcı aşkı tanıdığı zaman, aile, para, ün, kariyer, bir anda değersizleşir…

“Artık bir şey yapmam için bir neden olmadığına göre, bir şey yapmamam için de bir neden yoktu. Değer yargılarını ve sonuçları düşünemeyecek kadar zom ve mutluydum. Sadece ve sadece dürtülerimle ve arzularımla alakadar olmak istiyordum…”

Elia Kazan kimdir?

Dünya sinemasının efsane ismi Elia Kazan, Elias Kazancıoğlu ismiyle 1909 yılında İstanbul Fener’de dünyaya geldi. Ailesi Kazan henüz 4 yaşındayken Amerika’ya göç etti.

Yüksek öğrenimini Williams Collage’de tamamladı ve Yale Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi gördü. 1932’de oyuncu olan New York’un önemli tiyatrolarından Group Theatra’da çalışmaya başladı.İlk oyunun 1934 yılında New York2Ta sahnelerdi. 1940’larda yönettiği oyunlarla büyük öne kavuştu. Marlon Brando, Julie Harris başta olmak üzere pek çok ünlü aktöre dersler verdi.

FİLMLERİ 20 DALDA OSCAR KAZANDI

Özellikle Tennessee Williams ve Arthur Miller’ın oyunlarını sahneleyerek tiyatroda büyük başarı kazandı, etkileyici filmleriyle sinema sanatının ustaları arasına girdi. Yönettiği filmleri çeşitli dallarda 20 Oscar ödülüne lâyık görülen Kazan, ‘En İyi Yönetmen’ dalında da iki kez Oscar almıştı. 1970’lerden itibaren Türkiye’yi sık sık ziyaret eden Kazan, 1988’de 7. İstanbul Film Festivali’nde seçici kurul başkanlığı yaptı. Zülfü Livaneli’nin 1989 yapımı Sis filminde de rol almıştı

“Rıhtımlar Üzerinde”, “Arzu Tramvayı”, “Satıcının Ölümü” gibi sinema tarihinin önemli filmlerinin Amerikalı yönetmeni Elia Kazan 2003 yılında Manhattan’da hayata gözlerini yumdu.

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR