Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil’in kaleme aldığı, bugün tarihi nitelik kazanmış ıslak imzalı şiirleri ve mektupları, online müzayedede satışa sunuldu.

Cumhuriyet dönemi şairleri Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil’in kaleme aldığı şiir ve mektuplar online müzayedede satışa çıktı. Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölüm temasını vurucu bir şekilde ele aldığı “Otuzbeş Yaş” şiirinin iki sayfalık düzeltme metni, Ata Müzayede’de yer alıyor.

SABAHATTİN ALİ’DEN ATATÜRK’E İTHAFEN

Sabahattin Ali’nin, Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı ıslak imzalı “Benim Aşkım” şiiri koleksiyonun en nadide parçaları arasında bulunuyor. Sabri Esat Siyavuşgil’in yayınlanmamış şiiri “Serhatte Bir Akşam” da ilk kez Ata Müzayede’de gün yüzüne çıkıyor. Müzayedede, bugün Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak hizmet veren Kütüphane-i Umumi Osmani’de kütüphaneci olarak 43 yıl hizmet veren ve Osmanlı’nın son hafız-ı kütüplerinden İsmail Saib Sencer’in, sonradan Müslümanlığı seçen ve Türk vatandaşlığına geçen Alman asıllı Yahudi şarkiyatçı Osman Reşer’e yazdığı tebrik kartı da yer alıyor.

Ressam Fikret Mualla’nın, Fethiye’de meydana gelen deprem hakkında 15 Aralık 1957’de Paris’te kaleme aldığı ve yakın arkadaşına gönderdiği mektubu da Ata Müzayede’de. (Kaynak: YeniŞafak)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR