Dünyadan Aşağı kitabıyla Duygu Asena Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi olan yazar Gaye Boralıoğlu ödül töreninde konuştuk. Boralıoğlu, Açıkçası dünyanın pek de iyi bir yer olmadığını düşünüyorum. Ama değişebileceğine dair de iflah olmaz bir ümit besliyorumdedi

Harun KARABURÇ

Doğan Kitap, 2007 yılından beri usta yazar Duygu Asenanın anısını yaşatmak adına Duygu Asena Kadının Hala Adı YokRoman Ödülü veriyor.

Ödülün bu yılki sahibi Dünyadan Aşağı romanıyla yazar Gaye Boralıoğlu oldu. Ödülünü bu akşam Mahkeme Lokantası’nda düzenlenen törenle Doğan Hızlan’ın elinden alan Gaye Boralıoğlu, “Ödüller sadece yazarı veya kitabı onurlandırmakla kalmaz, aynı zamanda bu yolda yürümek isteyen genç yazarların yolunu da aydınlatır. Dünyadan Aşağı’nın böyle bir ışık olma ihtimali beni mutlu ediyor. Duygu Asenayı şahsen de tanıma imkanım olmuştu. Kadın haklarının yaygınlaştırılması konusundaki mücadelesini müthiş bir dirençle ama aynı zamanda zarafetle sürdürdü. Zarafet, diğerkamlık, haysiyet bugün çok hasret kaldığımız kavramlardedi.

EDEBİYAT SIĞINAĞIM OLDU

Dünyadan Aşağı’da da bu kavramların yerinin olmadığı, vasatlığın hüküm sürdüğü bir atmosferi anlattığına değinen Boralıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: Açıkçası dünyanın pek de iyi bir yer olmadığını düşünüyorum. Ama değişebileceğine dair de iflah olmaz bir ümit besliyorum. Bu ümidin kaynağı sanırım edebiyat. Ya da tersi de denebilir. Belki de edebiyat anlayışım bu ümitten, bu inançtan besleniyor. Ama estetize edilmiş bir dilin, insan ruhunu sağalttığına, hakikatleri kabule götürdüğüne, en önemlisi de hayal etmeyi sağladığına çok inanıyorum. Ütopyaların yerini distopyaların aldığı bu çağda güzel şeyler hayal edebilmenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Dünyanın alacakaranlığında edebiyat benim için her zaman bir sığınak oldu. O yüzden de bu ödülün manevi değeri benim için çok önemli. Bu sığınakta yalnız oladığımı hissettiriyor. Öte yandan bu ödülün bir de maddi değeri var. Onu da Duygu Asenanın anısına şiddet gören kadınlara sığınak olması umuduyla Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışlıyorum.”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR