selin

Hayal Perdesi, 68 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılara performanslarını sergileme imkanı veren Edinburgh Fringe Festivali’ne katılıyor. Sanat yönetmenliğini başarılı oyuncu Selin İşcan’ın üstlendiği Hayal Perdesi’nin ilk yapımı olan, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” festival izleyicisi ile buluşacak. Boris Vian’ın eseri olan ve Aleksandar Popovski’nin rejisiyle sahnelenen oyun, festival tarihinde İngilizce üst yazıyla sahnelenecek “ilk Türkçe oyun” özelliğini taşıyor.

 Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi heyecan verici bir ilke imza atıyor. Daha önce de Türk oyuncuların İngilizce performansları ile yer aldığı festivalde ilk kez bir Türkçe oyun “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” İngilizce üst yazı ile sergilenecek. Selin İşcan’ın projelendirdiği, bir Boris Vian klasiği olan ve dünya tiyatrolarında en çok sahnelenen oyunu olan eser, ünlü Üsküplü yönetmen Aleksandar Popovski’nin rejisiyle izleyici ile buluşuyor. Türkiye’de kazandığı başarıyla Selin İşcan’a En İyi Kadın Oyuncu, Aleksandar Popovski’ye En İyi Yönetmen ödülünü getiren İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, dünyanın dört bir yanından gelecek sanatseverler ile İskoçya’da buluşmak için gün sayıyor.

TUANA Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği işbirliği ile TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğini alan proje; Beşiktaş Belediyesi’nin katkıları ve Türk Hava Yolları, Western Union ile TRYAD sponsorluğunda festivale katılıyor.

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz Edinburg’u fethetmeye gidiyor…

The List, Three Weeks, Fest Magazin gibi en önemli yayınlarda yer alan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, bir ay boyunca şehrin sokaklarında billboardlarda yer alacak. Türkiye’de ödüle doymayan, eleştirmenlerden tam not olan ve izlenmesi için tavsiye edilen oyun, festival kapsamında izleyici karşısına çıkacak. Edinburgh’un kalbinde Londra merkezli bir venü olan “C Venues” programına kabul edilen oyun; 05-18 Ağustos tarihlerinde saat 19:50’de sahnelenecek.

Biletler İskoçya’da satışta!

Oyunu izlemek isteyenler https://tickets.edfringe.com/whats-on/empire-builders adresinden bilet satınalabiliyor.

Sezonun en dikkat çeken oyunlarından biri…

‘İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’, muhteşem oyuncu kadrosunun performansları, yönetmenin rejideki üstün başarısı ile birleşince yılın en dikkat çeken oyunlarından biri olarak gösteriliyor. Boris Vian’ın metnini İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yapmış olduğu rejilerle tanıdığımız ödüllü yönetmen Aleksandar Popovski yönetiyor. İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ün oyuncu kadrosunda ise televizyon ve sinemada da takip edilen Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları’nın önemli oyuncuları yer alıyor. Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem, Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey, Nihat Alptekin oyunda rol alıyor.

Usta oyuncu Reha Özcan’ın oyunun başından sonuna kadar çok başarılı bulunan performansı ise özelikle 3. perdede seyirciyi koltuğa çivileyecek kadar iyi olarak nitelendiriliyor. Aynı zamanda Hayal Perdesi’nin kurucularından, olan Selin İşcan, oyunun sessiz kahramanı Şümürz karakterine yüksek performansıyla hayat veriyor.

İmza attığı tasarımlarla birçok ödül kazanan Hırvat sanatçı Sven Jonke tarafından yapılan ve her odanın giderek küçüldüğü tasarım da oyunun etkisini daha da artırıyor. Kostüm tasarımı Taciser Sevinç’e, Işık tasarımı Aleksandar Popovski’ye, müzik ve efekti Barış Manisalı’ya ait olan oyunun koreografisini Handan Ergiydiren yaparken yardımcı yönetmenliği ise Hümay Güldağ üstleniyor.

Hayal Perdesi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz oyunuyla bu sezon 3 ödül kazandı. Selin İşcan – 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün; Aleksandar Popovski ise Afife Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü’nün sahibi olurken; Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından verilen Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde En İyi Yapım Ödülü’nü kazandı.

Ayrıca; Selin İşcan “Şümürz” karakteriyle 20. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” kategorisinde; Sven Jonke 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Sahne Tasarımcısı” kategorisinde; Tabu Karabey de “Zenobia” karakteriyle 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Umut Veren Genç Kadın Oyuncusu” kategorisinde aday gösterildi.

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz bize ne anlatıyor?

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatınızda neyi kabul ya da inkar ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, bu ve benzeri sorularla başlıyor. Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR