Oscar ve Altın Küre adayı efsanevi yönetmen Terry Gilliam’ın 20 yılı aşkın süredir çekmeye çalıştığı gönül projesi “Don Kişot’u Öldüren Adam” 7 Aralık’ta vizyona giriyor.

“The Man Who Killed Don Quixote” Adam Driver ve Jonathan Pryce’a eşlik eden Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård ve Rossy de Palma gibi isimlerden oluşan dev oyuncu kadrosuna sahip. Filmin ilginç özelliği ise yönetmen Terry Gilliam tarafından  yaklaşık 20 yıl süren çalışmalar sonucunda tamamlanması.

Başka Sinema aracılığıyla seyirciyle buluşacak olan filmin özeti ise şöyle:

Miguel de Cervantes’in “tarihteki ilk modern roman” kabul edilen ünlü eserinden ilham alan filmde Toby (Adam Driver) kendini beğenmiş bir reklam yönetmeni, Javier (Jonathan Pryce) ise bir ayakkabı tamircisidir. İkili, yıllar sonra La Mancha’nın otantik atmosferinde yeniden karşılaşır. Yaşlı Javier, kendisinin Don Kişot ve Toby’nin de Sancho Panza olduğunu sanmaktadır. Bir dizi talihsizlik sonucu acımasız bir Rus mafya lideri, baş belası bir yapımcı ve eski aşkların da karıştığı; gerçekle hayalin, geçmişle bugünün birleştiği çağdaş bir Don Kişot hikayesinin ortasına düşerler. Filmin 1990’larda başlayan yapım süreci hastalıklar, davalar, finansman sıkıntıları, hatta sel baskını gibi çeşitli nedenlerle 2018’e kadar aksadı. Hiç dinmeyen temposu, yaratıcı olay örgüsü, göz alıcı mekanları ve sıra dışı mizahıyla tam bir Gilliam başyapıtı olan film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olarak yapmıştı.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR