Maşuk’un Nefesi ve Miraciyye filmleriyle tanıdığımız Murat Pay’ın yönetmenliğini üstlendiği “Dilsiz”, Türkiye’de ilk kez 7. Boğaziçi Film Festivali “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” kapsamında gösterildi.

Harun KARABURÇ / [email protected]

Dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivalinde yapan “Dilsiz” Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle buluştu. Yönetmenliğini Murat Pay’ın üstlendiği Vildan Atasever, Ozan Çelik, Emin Gürsoy ve Mim Kemal Ökenin rol aldığı film, dün akşam Atlas Sineması’nda 7. Boğaziçi Film Festivali “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” kapsamında gösterildi. TRT ortak yapımcılığında ve Albaraka’nın spnsorluğunda çekilen ‘Dilsiz’ duvar ressamlığı yapan Sami’nin sanatın iyileştirici gücünü keşfetmesini konu alıyor. Sami, hat sanatını öğrenmek için zorlu bir hattattan eğitim almaya başlarken bu süreç içinde geçmiş anılarıyla da yüzleşiyor. Sanata, aşka ve hayata dair farklı bir bakış açısı olan Dilsiz, naif bir film olarak karşımıza çıkıyor.

HAT HEPSİNİ KAPSIYOR

“Maşuk’un Nefesi” ve “Miraciyye” filmleriyle tanıdığımız Murat Pay aslında hat sanatı üzerine bir belgesel çekmek üzere yola çıkıyor. Ama süreç içinde film kurmacaya dönüşüyor. Pay, Dilsizi “Hat sanatının yüzyıllara yayılan birikimini referans alarak günümüzde geçen bir hikaye üzerine odaklandık. Klasik birikimi diri tutmaya çalışan usta ile hafızasında yolculuğa çıkmak isteyen çırağın hikayesi… ”  sözleriyle özetliyor. Filmin başrol oyuncusu Mim Kemal Öke ise “Tabii ki bu hat sanatıyla ilgili bir film. Ama sadece hat sanatıyla ilgili bir film değil. Filmin içnde çok 21. yüzyıl, insan, toplum ilişkileri, geleneksel sanatlar, postmodern hayatlar, icazetname, sadakat devir, halifelik pek çok şey var. Bunları anlatırken de çok sıra dışı anlatmaya çalışıyor. Aslında hat sanatı hepisini kapsıyor” diyor.

SIRA DIŞI BİR BAKIŞ SUNUYOR

Yıllardır süregelen gelenekli sanatlar meselesini Dilsiz’in gözünden tekrar tartışmaya açmak mümkün. Özellikle hattatın Sami’nin kaç öğrenciniz var sorusuna “Hiç” şeklinde cevap verip akabinde “Öğrencilerim oldu ama yanıma kalan olmadı” minvalinde bir cümle kurması… İcazetnamesinin açık artırmada satışa çıkması. Bu sanatın öğreniminde gösterilen titizlik ve incelik. Bu konuları tekrar gün yüzüne çıkarıyor Dilsiz. Ancak bunu yaparken didaktik bir şekilde şu veya bu demiyor. Bu kısmı izleyiciye bırakıyor. Geleneksel sanatlarla ilgili yapılan bazı tartışmalar çok klişe ve gelenekle kurulan bağımız romantik olabilir ama Dilsiz tüm bunlara kesinlikle sıra dışı bir pencereden bakıyor.

***Murat Pay’dan aldığımız bilgiye göre Dilsiz’in vizyon tarihi Türkiye’deki dağıtım sorunundan dolayı henüz belli değil. Temennimiz tüm Türkiye ile en yakın zamanda buluşması.

Albaraka Türk olarak hat sanatını sahiplendiklerini ve bu alanda yıllardır “Uluslararası Hat Yarışması’na ve ‘Uluslararası Hat Sergisi’ne ev sahipliği yaptıklarını belirten Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ise “Kültürel mirasımız olan hat sanatını önemsiyor ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlıyoruz. Bu konuda yıllardır Albaraka Türk olarak bu konuyu destekliyor ve bu alanda hem yurtiçi hem de yurtdışında çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyoruz. Murat Pay’ın yönetmenliğinde gerçekleşen ‘Dilsiz’ Filmine destek olmaktan memnuniyet duyduk” diyor…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • TELEVİZYON

Netflix ve Berkun Oya işbirliğinde hayata geçecek dizinin çekimleri başladı!