Dünyaca ünlü arp sanatçımız Ceren Necipoğlu anısına bu yıl ilk kez Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor. Festivale önderlik eden Necipoğlu’nun ablası İmre Tüylü, “Ceren ömrünü arp sanatına adadı. Biz de onun kişiliğine uygun bir festival yaptık. Ceren’in “paylaşarak öğrenme” misyonunu gençlere aktarmak ve yaymak istiyoruz” diyor.

HARUN KARABURÇ

2009 yılında uçak kazasında aramızdan ayrılan dünyaca ünlü arp sanatçımız Ceren Necipoğlu’nun anısına bu yıl ilk kez Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor. 15- 19 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşecek festivalde Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları’nın yanı sıra jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıflarının yer alıyor. Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde düzenlenen festival, hem Ceren Necipoğlu’nun anısını yaşatmayı hem de genç sanatçılara yol göstermeyi, destek olmayı amaçlıyor. Biz de festivali hayata geçiren İmre Tüylü ile bir araya geldik, hem festivali hem de Necipoğlu’nun artistik kişiliğini konuştuk.

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin çıkış noktası ne oldu? Böyle bir festival yapmaya nasıl karar verdiniz?

Açıkçası bir şey yapma fikri kafamda hep vardı. Birkaç şey tetikledi beni. Pera Müzesi’nin müdürü Özalp Birol, bana bir gün “Kardeşiniz için bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz? İsterseniz müzeyi kullanabilirsiniz. Burada da bir şeyler yapabilirsiniz.” dedi. Beni tetikleyen en önemli etken buydu. Festival düzenleme komitesinde yer alan Ceren’in de yakın dostu ve Anadolu Üniversitesi Piyano Bölümü Ana Sanat Dalı Başanı Lilian Tonella Tüzün de Ceren’e ithaf edilmiş eserler üzerine yoğun bir şekilde çalışıyordu. Bir şeyler yapmak için araya gelince dedik ki konser olsa olup bitecek. Kalıcı olmasını istedik. Sonunda ortaya içinde yarışmaları, konserleri, kalabalık bir jürisi, ustalık sınıfları, atölyeleri olan bir festival çıktı.

KONSERLERİMİZ ÜCRETSİZ

Festival hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi konserler olacak? Jüride kimler yer alıyor? Festival içinde ne gibi etkinlikler planladınız?

Festivalin her anı o kadar dolu ki… Festivalde her şey ücretsiz bu arada. Sanatseverler yarışmaları da konserleri de ücretsiz izleyebilirler. Konserlere katılmak için www.cnharpfestival.com sitemizden kayıt olabilirler. Özellikle 19 Ocak’ta CRR’deki kapanış konserimize herkesi bekliyoruz. Almanya Konsolosluğu ve Pera Müzesi’ndeki konserlerimizin kapasitesi doldu. Herkesin ilgisine çok teşekkür ediyorum. Çok değerli, on kişilik jürimiz var. On kişinin yedisi yurt dışından geliyor. Marielle Nordmann, Irena Czubek-Davidson, Paola del Negro Plano, Eleanor Turner, Florence Sitruk, Gözde Ece Yavaş, Sibel Ayhan Bayer, Roberto Plano, Francesca Tondelli ve Burak Tüzün. Marielle Nordmann ve Eleanor Turner ustalık sınıfı açacak. Açılış konserimizi Florence Sitruk Almanya Konsolosluğu’nda verecek. Ceren’in de kişiliğine uygun bir festival oldu. Bir de yurt dışından çok fazla misafirimiz geliyor. 16 Ocak’ta Sacred7Travel ve Saffet Emre Tonguç ile “Müzede Bir Gece-Ayasofya” özel etkinliği planladık.

Bu festivalle birlikte elbette Ceren Hanım’ın hatırasını yad etmiş oluyorsunuz ama başka neleri amaçladınız?

Bu festivali yapmamızın amacı gençlere yol göstermek, destek olmak. Ceren bir arp sanatçısı ama aynı zamanda pedagog. İkisine de çok kıymet vermiş ve geliştirmiş. İkisinin birleşiminden de çok güzel bir noktaya erişmiş. Keşke ömrü vefa etseydi bunu kendisi yapabilseydi. Ceren’in “paylaşarak öğrenme” misyonunu gençlere aktarmak ve yaymak istiyoruz. Dolayısıyla genç, yetenekli ama maddi gücü yeterli olmayan gençlere de yardım etmek istiyoruz. Bu bizim ilk festivalimiz. Dünyanın en saygın arp festivallerinden biri olmak istiyoruz.

YAŞASAYDI YAPABİLECEKLERİNİ TAHAYYÜL EDEMİYORUM

Arp sazının bilinirliğini artırma noktasında festival nasıl bir misyon üstleniyor?

Çok önemli bir soru sordunuz. Zaten bizim ana amaçlarımızdan bir tanesi de bu. Arp hakikaten çok bilinmiyor. Büyük bir enstrüman, daha ileri yaşlarda çalınmaya başlanan bir enstrüman. Müzik salonlarında az da bulunuyor. Genelde piyano olur. Belki de Türkiye arpı kazadan sonra daha sık duymaya başladı. O kazada Ceren’in tek türk olması ve arp sanatçısı olması basının gündeminde epeyce yer tutmuştu. Yavaş yavaş arpın bilinirliği artıyor. Yeni bölümler açılıyor. Kardeşim bundan seneler önce Anadolu Üniversitesi’nde arp bölümünü açmıştı.

Ceren Necipoğlu’nun arpla kurduğu ilişki nasıldı?

Ceren arp çalarken arpla bütünleşiyordu. Ceren arp çalarken ben onu izleyip müziği duyuyorum. O kadar farklı ki… Videolarını görmüşsünüzdür. Çaldığı her tınıda mimiğinin ne kadar değiştiğini görüyorsunuz. Ceren ömrünü enstrümanına ve gençlere adadı. Sanatına adadı. Bence çok özel. Çok farklı bir insandı. Ceren, besteci Danyal Mantı’nın Sultani Yegah Saz Semaisi’ni arpta icra eden bir kişi. Onu kendinden beş yüz yıl önce yaşamış İngiliz besteci John Downland’ın eseriyle eş peşe çalıyor. Çünkü diyor ki “Bu iki eser her ne kadar farklı zaman diliminde, farklı coğrafyalarda bestelenmiş olsa bile peş peşe çalındığında birbirini dışlamıyor.” Ceren yaşasaydı onun bugün yapabileceklerini ben tahayyül etmekte zorlanıyorum.

KONSER KAYITLARINDAN ALBÜM YAPMAYI PLANLIYORUZ

Ceren Necipoğlu’nun ardından 2010 yılında Kalan Müzik tarafından Bir Kitap Gibi adlı bir albüm yayınlanmıştı. Konser kayıtlarından oluşan bir albüm. Gelecekte yine buna benzer bir albüm yayınlamayı düşünüyor musunuz?

O albüm iki CD’den oluşuyor. İlk CD Ceren’in son konserlerdeki en iyi kayıtlardan derlendi. On yıl önce Ceren için bir anma etkinliği yapmıştık. İkinci CD’de o anma etkinliğinde Ceren’in öğrencileri ve sanatçı dostlarının onun Rio’daki konser repertuvarını seslendirdiler. Ceren’in konser kayıtları eski teknolojilerle kaydedilmiş hep. En son kayıtlar görece daha iyi. Teknoloji buna imkan verirse bir albüm daha düşünüyoruz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”

  • TELEVİZYON

Netflix’in Osmanlı dizisi Rise of Empires Ottoman’ın fragmanı yayınlandı