Can Yayınları Paulo Coelho’nun ilk baskısı 2004 yılında yapılan “11 Dakika” adlı romanındaki “Kürdistan” kelimesinin sansürlendiği iddiasının ardından kitabın toplatılacağını açıkladı.

Duvar’da yer alan habere göre; dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho’nun 11 Dakika adlı romanındaki “Kürdistan” kelimesi, çevirmeni Saadet Özen tarafından metinden çıkarıldı. Orijinal metinde yer alan “Bir internet kafeye girdi ve Kürtlerin Kürdistan’dan, şu an Türkiye ile Irak arasında bölünmüş, var olmayan bir ülkeden geldiklerini öğrendi” cümlesi sansürlenerek yerine “Kürtlerin Ortadoğu’da yaşadığı yazıyordu” ifadeleri yer aldı.

“İLK BASKIDA DÜZELTECEĞİZ”

Dün Twitter’da gündeme gelen konunun ardından Can Yayınları genel müdürü Can Öz bir açıklama yaptı ve şunları kaydetti: “Paulo Coelho 11 Dakika’daki çeviriyle aslı arasındaki farkların sorumlusunu, editörünü bilmiyorum. Baskı çok eski. Ancak yayıncının böyle kafasına göre metne müdahale hakkı yoktur. Tepki gösteren okurlar haklı. İlk baskıda düzelteceğiz.”

“GÖRDÜĞÜMÜ ÇEVİRDİM”

Çevirmen Saadet Özen ise kendini savundu. Özen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ben ne gördüysem onu çevirdim. Coelho’nun bütün çevirileri en son kendi ajansına gider. Sadece çeviriler değil çıkacak röportajlara kadar her şeye ajans karar verir. En azından eskiden öyleydi, şimdi nasıldır bilmiyorum. Şahsen, hiçbir kelimeyi bilerek sansürleme hakkını bugüne kadar kendimde görmedim. Anlatılanı, söyleneni doğru bulup bulmamaktan bağımsız olarak yazar yazmışsa yazmış. Can Yayınları’nın yaptığına da şahit olmadım. Mahkemeden sansür durumunda satırların üzerinin siyaha boyanarak basıldığı (sansürün belli edecek şekilde) bir-iki durum hatırlıyorum. Bu çevirinin de üzerinden yıllar geçti. Ancak yayıneviyle bu konuda konuştuğumuzu hiç hatırlamıyorum. Büyük ihtimalle konusu geçmiştir, fakat bana kimsenin “şöyle yapma böyle yap” dediğini hatırlamıyorum. Kitap zaten tamamen başka bir hikayeyi anlatıyordu. Mahkemeden sansür durumunda satırların üzerinin siyaha boyanarak basıldığı (sansürün belli edecek şekilde) bir-iki durum hatırlıyorum. Bu çevirinin de üzerinden yıllar geçti. Ancak yayıneviyle bu konuda konuştuğumuzu hiç hatırlamıyorum. Coelho politik bir tartışmanın içinde olmak istemiş midir, olmamayı mı tercih etmiştir, kitabın genelinden çıkarılabilir bence.” (Duvar)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR