Türk edebiyatının mihenk taşlarından Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanını yazdığı Tekirdağ’daki evi geçtiğimiz hafta çıkan yangından hasar görmüştü. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, kullanılmaz hale gelen tarihi evin restore edileceğini açıkladı…
Geçtiğimiz hafta herkesi üzüntüye boğan olay Tekirdağ’da yaşandı… Edebiyatımızın en önemli kalemlerinden Reşat Nuri Güntekin’in başyapıtlarından olan Çalışkuşu romanını bir bölümünü yazdığı tarihi konak çıkan yangın sonucu büyük hasar gördü. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen ve binayı saran yangın, ekiplerin iki saatlik mücadelesiyle söndürüldü. Evin neredeyse tamamı kullanılamaz hale geldi.

ESKİ FOTOĞRAFLARINA BAKILACAK

Edebiyatseverler başta olmak üzere herkesi üzen gelişmenin ardından Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’dan açıklama geldi. Yıldırım, tarihi konağın restore edileceğini açıkladı. Yıldırım, “Büyükşehir Belediyesi orasını kamulaştırdı. Gerekli çalışmalar ekipler tarafından yapılmıştı ve orası yenilenecekti. Yenilenme çalışması Belediyenin programına alınmıştı. Ama maalesef yandı. Konak, bir plan ve proje dahilinde, eski fotoğraflarına da bakılıp Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek” şeklinde konuştu.

Çalıkuşu romanı hakkında

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Ömer Koç koleksiyonundan 500 yıllık çini maşrapa çalındı

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Merve Kaçmış’ın intihar mektubu ortaya çıktı… “Ben yapmadım, masumum”

  • TELEVİZYON

Netflix’in Osmanlı dizisi Rise of Empires Ottoman’ın fragmanı yayınlandı