Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com 

“Oyunumuz başlamak üzeredir, lütfen cep telefonlarınızın kapalı olduğunu kontrol ediniz”

Ne kadar özlemişiz bu sesi duymayı!

Yaz boyu hasretini çektiğimiz yeni sanat sezonu başladı! Müze ve galerilerin bu yılki programları açıklandı. Contemporary İstanbul’u geride bıraktık; 4. Tasarım Bienali tüm hızıyla sürüyor. Orkestraların repertuvarı belli. Devlet Tiyatroları ile İBB Şehir Tiyatroları’nın ise repertuvarı hazır. 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin de programı açıklandı, özel tiyatrolar ise yeni oyunları bir bir duyuruyor. Peki bu yılın ilk yarısında neler izleyeceğiz? Gözümüzü sahneye çevirdik ve bu yıl hani oyunları izleyeceğimizi araştırdık.

Öncelikle bu yıl 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin müjdesini vermek istiyorum. Festivalin bu yılki sloganı “Tiyatro bir kez yaşanır.” Geçen yıl sınırlı sayıda yabancı prodüksiyona yer veren festivalde bu yıl dünya tiyatrosundan 12 oyun olacak. Komik Tiyatro “Il Teatro Comico”, Belçika merkezli topluluk 0090 “varoluş”, “Fourfol” ve”Gece Sempozyumu” ile seyirciyle buluşacak.

Sıkı takipçisi olduğumuz Theodoros Terzopoulos bu yıl iki oyunuyla festivalin konuk oluyor. Ünlü yönetmen geçtiğimiz yıl üçlemesinin son halkası olan “Bir Daha”yı sahnelemişti. Bu yıl üçlemenin ilk oyunu “Alarme” ve ikinci oyunu “Amour”u izleyicinin beğenisine sunacak.  Ve elbette  festivalin merakla beklenen yapımı: “Hamlet Collage.” Kanadalı yönetmen Robert Lepage’nin adaptasyonu olan oyun Hamlet’e odaklanmış bir performans. Yepyeni bir Hamlet yorumu olan oyun, Hamlet’i boşluğa konumlandırmış bir küpün içinde ve Shakespaere oyunundaki diğer karakterlerin hayaletiyle birlikte sahneye taşıyor. “Hamlet Collage” 22 Kasım akşamı Zorlu PSM’de. Festival yaklaştığında oyunlar hakkında geniş bir seçkiyi sizlere sunacağız, program hakkında detaylı bilgiyi ve oyun künyelerini tiyatro.iksv.org adresinden edinebilirsiniz.

TİYATRO D22’DEN “HAKİKAT ELBET BİR GÜN”

Gelelim özel tiyatrolara… Şunu belirtmek istiyorum ki; yazımızda yer verdiğimiz oyunlar, hem araştırmalarımızla hem bize gelen duyurularla hazırlanmıştır. Yeni oyunların haberleri geldikçe seve seve yer vereceğiz.

Tiyatro D22 bu yıl 25.Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün sahibi Berkay Ateş’in kaleme aldığı “Hakikat, Elbet Bir Gün” adlı oyunla perdelerini açacak. Serkan Salihoğlu’nun yönettiği, Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Çubukçu, Can Kulan, Berkay Ateş’in rol aldığı oyun Ekim ayı içinde seyirciyle buluşacak. Oyunun sahne ve ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, kostüm tasarımı Başak Özdoğan’a, müzikleri ise Erdem Doğan’a ait.

KARAKUTU’DA HİŞŞŞT SESLERİ! 

Edebiyat uyarlamalarını sevenler için de bu yıl bir sürpriz var. Tiyatro Kara Kutu Sait Faik Abasıyanık’tan esinle hazırlanan “Bir insanı sevmekle başlar her şey” adlı oyunu sahneleyecek. Güzel bir oyun izleyeceğimizden şüphemiz yok çünkü eseri sahneye uyarlayan kişi yazar Jale Sancak. Sancak’ın uzun bir süredir bu oyunun üzerinde çalıştığını biliyor, oyunu merakla bekliyoruz.

Egemen Sancak’ın yönetmen koltuğunda oyunda Emir Baran Sezginer, Ozan Elaltunterin ve Egemen Sancak rol alıyor. Teknik uygulama Berkay Güler’e ait.  Oyun 12 Ekim’de Tatavla Sahne’de prömiyer yapacak.

MODA’NIN “KIYI”SI 

Moda Sahnesi’nin yeni oyunu Kıyı ise 27 Eylül’de seyirciyle buluşuyor! İstanbul Tiyatro Festivali ile tanıdığımız ve pek sevdiğimiz Wajdi Mouawad’ın yazdığı oyun Kemal Aydoğan rejisiyle sahnede olacak. Oyun savaş nedeniyle Batı’ya göç etmiş bir ailenin oğlunun babasını gömmek için onu memleketine getirişi ve gömmek için bir yer arayışını anlatıyor.Onur Ünsal, Uluç Esen, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Melek Ceylan, Barış Yurtsever, Çağla Budak ve Talha Kaya’nın rol aldığı oyun 27-28-29 ve 30 Eylül tarihlerinde sahnede.

MATMAZEL JULIE’Yİ ÖZLEYENLERE

ba-tiyatro sezonu August Strindberg’in cinsiyet, sınıf ve güç temalarını ele alan klasik trajedisi Matmazel Julie ile sezonu açacak. Oyun 27 Ekim’de Moda Sahnesi’nde prömiyer yapacak. Yusuf Demirkol’un yönettiği oyunda Ahmet Varlı, Gizem Erman Soysaldı ve Nilay Erdönmez rol alıyor. August Strindberg’in cinsiyet, sınıf ve güç temalarını ele alan klasik trajedisi Julie, zamansız bir evde yeniden karşımıza çıkıyor. Genç ve vahşi Julie yılbaşı partisi veriyor. Mutfakta, Jean ve Kristin kutlamanın pisliğini temizliyor. Partinin ortasında Julie, Kristin ve Jean’la güç oyunu başlatıyor. Oyun vahşi bir hayatta kalma savaşına dönüşüyor.

KÜLTÜRAL’DAN BİR İLK!

İstanbul’un Sanayi Mahallesi’nde açılan çiçeği burnunda yeni sahnesi Kültüral ise iki yeni oyunla seyirciyi selamlayacak. Kültüral’ın tiyatro dünyasına armağanı Jean Genet’nin Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olan oyunu “Paravanlar” olacak. Yağmur Yağmur’un rejisiyle sahnelenecek oyunun provaları sürüyor. Kültüral’da ayrıca Ilgın Sönmez’in hazırladığı bir Medea adaptasyonu olan “Teessür”ü de izleyeceğiz.

EMEK TİYARTOSU’NDA CADI AVI

Kadıköy Emek Tiyatrosu Shakespeare’in yazdığı, Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği “Cadı Avı” ise Ekim’de sahnelenecek diğer oyunlar arasında. 6 Ekim’de prömiyer yapacak oyun Shakespeare’in “Venüs ile Adonis” şiirinde esinle hazırlanmış. Ayşegül Sünetçioğlu, Emre Yetim, Mer Arat, Pınar Yıldırım ve Sitare Akbaş’ın rol aldığı oyun 6-8-20-25 ve 26 Ekim’de saat 20.30’de Kadıköy Emek Sahnesi’nde olacak. 13 Ekim’de ise Kadıköy Tiyatroları Platformu Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

GalataPerform’un düzenlediği “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali” ise 4-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bomontiada ALT, Taşra Kabare ve FKM’de gerçekleşecek festival bu yıl bir ilke de imza atacak ve atölyelerinden çıkan bir oyuna ödül verecek. Festival boyunca 5-7 Ekim haftasonu Bomontiada’da oyunlar okunacak, tiyatro sohbetleri her okumadan sonra klasik, dış mekanda sürpriz performanslar, pazar sabahı tiyatrosal kahvaltılar yapılacak. Detaylı bilgi festivalin sosyal medya hesaplarından edinilebilir.

Öte yandan kurum tiyatrolarının repertuvarı da belli olmaya başladı. 2 Ekim’de perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yeni oyunları arasında “Bir Peri Masalı Radyum Kızları”, “Hırçın Kız” gibi oyunlar yer alıyor. İBB Şehir Tiyatroları’nın repertuvarı ise bu perşembe günü düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak. İlk etapta duyduklarımız arasında Sabahattin Kudret Aksal’ın “Kahvede Şenlik Var” adlı oyununu izleyeceğiz. Ayrıca bir Felatun Bey ve Rakım Efendi uyarlaması da ŞT sahnesinde olacak. Toplantının hemen ardından yeni sezon programını buradan sizlere duyuracağız. Yeni oyunların duyuruları geldikçe yer vermeye devam edeceğiz…

Her gün karşı karşıya kaldığımız, bitmek bilmeyen kaotik ortamda bize iyi gelecek yegane şey yine tiyatro olacak. Dolayısıyla perdeye bu yıl her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Keyifli bir sezon dileğiyle…

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR