vizyondabuhafta

Özlem Özgür Özcan/[email protected]

Bu hafta vizyona birbirinden enteresan filmler giriyor. Film seçerken MFÖ’nün “Bu nasıl hikaye böyle?” şarkısını akıllara gelecek gibi.

Cuma’nın gelişi perşembeden belli
Vizyona girmek için Cuma’yı bekleyemeyen filmler kuşağı sunar, Frankenstein ve Git Başımdan huzurlarınızda.

Frankenstein
21034880519_5dee15e4b5_o21. yüzyılda, Los Angeles şehrindeyiz… İki başarılı bilim insanı olan Viktor ve Elizabeth’in büyük bir azimle üzerinde çalışmakta oldukları yeni bir hedefleri vardır: Bir insan yaratmak! Nihayetinde 3 boyutlu yazıcıları kullanarak bir insan yaratmayı başarırlar ve ona Adam adını verirler. 3 boyutlu yazıcı ile oluşturulan ve sonra öldü diye çöpe atılan Frankenstein, ayağa ilk kalkışı ile “Neyim ben? Beni kim yarattı? Bu dünyadaki görevim nedir?” gibi insani duyguları sergilemektedir. Film, üst seviyede teknolojik ve günümüze uygun olarak çekilmiş. İçinde bir çok soruların olduğu bu film Frankenstein’ı hissetmemizi ve ilk defa olaylara biraz da onun açısından bakmamızı sağlayacağı için izleyiciye ayrı bir seyir keyfi veriyor.

Xavier Samuel ve Carrie Anne-Moss’un başrollerinde yer aldığı Frankenstein’ın yönetmen koltuğunda Candyman’in yönetmeni Bernard Rose oturuyor.

 

 

 

Git Başımdan
21658145135_5e2c726b1a_oLatif Selâmsız 30’lu yaşların ortalarında, kendini bildiğinden beri aynı kızla birlikte olan, aynı işte çalışan ve hâlâ annesiyle yaşayan bir adamdır. Latif bir gün sevgilisi Reyhan’a ayrılmak istediğini söylemeye karar verir ancak konuşma beklediği gibi gelişmediği gibi üstüne kendisini Reyhan’a evlilik teklifi ederken bulur. Annesi Yasemin de çok mutludur bu evlilik için. Düğün günü geldiğinde bir anda Latif’in iç sesi konuşur ve her şey mahvolur. Latif içindeki sese kulak verir ve arabasına atladığı gibi düğünden kaçar. Bu esnada birine çarpar ve çarptığı adamı arabasına almak zorunda kalır. Bu kişi Latif’in iç sesi olan Mansur’dur! Yola koyulan Latif ile Mansur bir kavgaya karışırlar ve burada arabasını arayan Selin ile karşılaşırlar. Bu birliktelik üç kişilik eğlenceli bir yol macerasına dönüşür…

Yönetmenliğini Şahin Altuğ’un üstlendiği komedi filminin başrollerini Şahin Irmak ile Bülent Emrah Parlak ikilisi paylaşıyor.

 

 

 

Hikayeni seç!
Bu haftanın vizyonu bol hikayeli filmlerden oluşuyor. Dalibor Matanic’in etnik hikayesi mi?, John Wells’in yemek tarifli aşk hikayesi mi?, Emine Emel Balcı’nın fabrika kızı hikayesi mi? Kararı size bırakıyorum.

Güneş Tepedeyken
22309868172_8284f88932_oÜç farklı aşk öyküsü ve üç farklı zaman dilimi… Film, geçmişe uzanan etnik nefretin ayırdığı iki komşu Balkan köyünde 30 yıla yayılan aşk hikâyeleri anlatıyor. Peki aşk, gerçekten de etnik nefretin önüne geçebilir mi dersiniz?1991’de geçen ilk hikâyede savaş öncesi dönemde iki genç aralarındaki ilişkiyi saklamaya zorlanır. 2001’de geçen ikinci hikâyede savaş yaraları henüz geçmediğinden sevdalarını bulundukları duruma uydurmakta zorlanırlar. 2011’de geçen üçüncü hikâyede ise ancak geçmişlerinden kurtulabilirlerse bir araya gelebileceklerini anlarlar.
Filmin başlıca rollerinde Tihana Lazovic, Goran Markovic ve Nives Ivankovic var.

 

 

 

 

 

Çok Pişmiş
22438505595_6a7e0371cf_oParis’te bir restoranda çalışan Şef Adam Jones, sahip olduğu herşeyini kaybetmiştir. Kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyen, iki Michelin yıldızlı şef, bir noktadan sonra kendi mutfağını oluşturup hatalarını telafi etmeye karar verir. Kendi mutfağını oluşturmak ve 3. Michelin Yıldızı’nı kazanabilmek için yanına en iyi şefleri ve güzel Helene’yi almak zorundadır. Çok Pişmiş, yemek sevgisi, iki insan arasındaki aşk ve ikinci şansların gücü hakkında komik ve duygusal bir hikâye.

Steven Knight’ın senaryosunu yazdığı John Wells’in ise yönetmenliğini üstlendiği filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Bradley Cooper, Sienna Miller, Jamie Dornan, Emma Thompson, Uma Thurman, Daniel Brühl ve Omar Sy gibi isimler yer alıyor.

 

 

 

 

Nefesim Kesilene Kadar
15760801204_85dacb1fce_oDram türündeki film bir olan Nefesim Kesilene Kadar, bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın hikâyesini konu alıyor. Mecbur kaldığı için ablası ve eniştesinin yanında yaşayan Serap’ın hayattaki tek umudu uzun yol şoförü olan babasıyla birlikte yaşamaktır. Bu hayat onun için giderek çekilmez bir hal almıştır. Serap’ı ayakta tutan tek şey, uzun yol şoförü olan babasıyla yeni bir eve çıkabilme umududur. Serap bunun için birikim yaparken babasının zannettiği kadar hevesli olmadığını fark eder… Sürekli uzaklarda olan babasının kayıtsızlığı arttıkça iyice köşeye sıkışan Serap, sonunda ipleri eline almaya ve yeni bir hayata karar verir.

Genç sinemacı Emine Emel Balcı’nın imzasını taşıyan filmin başlıca rollerinde Esme Madra, Gizem Denizci, Sema Keçik ve Uğur Uzunel yer alıyor.

 

 

 

Bu bayram da vizyon çocuklara yaradı!
Cumhuriyet Bayramı’nın neşesi ve coşkusu beyaz perdeye yansıyacak gibi. Çocuklar için bayram tadında bir animasyon bu haftanın vizyonunda yer alıyor.

Afacanlar Takımı: Büyük Yarış
20975705441_0c59f6ee9a_oOrmana sonbahar gelmiş, hayvanlar kış için son hazırlıklarını yapmaya başlamışlardır. Yiyecekler toplanıp kilere yerleştirilmektedir. Bütün orman sakinleri çalışırken işten kaytaran tek kişi yarış tutkunu afacan karga Çorap’tır. Çorap yarış tutkunu bir kargadır ve her gününü sabun kutusundan yaptığı arabasını sürerek geçirmektedir. Bir gün diğer ormanlardan gelen şampiyon pilotların yer alacağı bir yarışın düzenleneceği haberini alan Çorap, anında yarışa katılmaya karar verir. Bu heyecanlı macera için ihtiyaç duyduğu şey ise arkadaşlarının yardımı olacaktır.

Başkarakter Karga Çorap’ı ünlü sanatçı Oya Küçümen’in seslendirdiği filmin yönetmenliğini serinin bir önceki filminde olduğu gibi Ute von Münchow-Pohl ve Sandor Jesse ikilisi üstleniyor.

 

 

 

 

Fırat Tanış’sız biz vizyon düşünülemez.
Fırat Tanış, Geniş Aile’den sonra ara vermeden, fantastik komedi Mavi/Gece ile bu hafta komedi severlerin karşısına çıkıyor.

Mavi Gece
22314465146_81336cc5f7_oBir yanda ulaşılması başarılı bir doktor ve zor bir kadın olan Emel. Diğer yanda maço, küfürbaz, kahveyi, meyhaneyi seven, kendisine çok düşkün karısını aldatmayı rutin hale getirmiş, mahallenin yaka silktiği taksi şoförü Zeki. Gök gürültülü, yağışsız ama tuhaf şekilde mavi bir gecede bu iki insanın ruhları çakışır. Kadın bedeninde erkek ruh, erkek bedeninde kadın ruh. Artık birbirlerinin bedenlerinde yaşamak zorundadırlar. Böylece bir sürü komik olaylar başlar.

Filmin başrollerini Fırat Tanış, Ayça Varlıer ve Gökhan Mumcu üstleniyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR