Netflix dizisi ‘El Chapo’  Bücür’ lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin ‘El Chapo’ Guzman’ın kurduğu zehir kartelini, yakalanışını ve cezaevinden firarlarını anlatıyor.  Marco de la O, Humberto Busto, Alejandro Aguilar gibi isimlerin bir araya geldiği dizi, izleyenlerin ağzını açık bırakırken, Meksika’da son bir haftada yaşananlarla adeta diziden de öte görüntüler ortaya çıktı. Peki, kim bu El Chapo? Hakkında neler biliyoruz?

BÜYÜK KARDEŞ SİNAOLA’YI YAKTI…

Bu hafta Meksika’dan dünyaya yayılan çatışma görüntülerinin ne anlama geldiği kısa sürede ortaya çıktı.

El Chapo’nun büyük oğlu Ivan, kardeşi Ovidio Guzman Lopez’le birlikte gözaltına alınmış, çete üyeleri sayesinde kurtulunca kardeşini de polisin elinden almak için adeta savaş çıkartmıştı.

El Chapo’nun büyük oğlu İvan

Olayların durulması ve daha çok sivil ölümünün yaşanmaması için Ovidio serbest bırakıldı. Otobüs ve evlerin yakıldığı, şiddet olaylarının yaşandığı kentte ilk açıklamalara göre 8 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Ovidio Guzman Lopez

FİLMLERDEN FIRLAMIŞ GİBİ GÖRÜNTÜLER

Meksika’da Sinaloa eyaletinin başkenti Culiacan’da yaşanan olaylar bir aksiyon filminin en hareketli sahnelerine benziyordu! Polis sabah saatlerinde El Chapo’nun oğullarından Guzman Lopez’in kaldığı eve baskın düzenlemişti.

Ulusal Güvenlik Muhafızları tarafından gerçekleştirilen operasyonda uyuşturucu baronunun oğlu yakalandı. Fakat El Chapo’nun yokluğunda lider olarak oğlunu kabul ettikleri söylenen kartel üyeleri, ağır silahlarla muhafızlara karşılık verdi.

KAMYONA MONTE MAKİNELİ TÜFEKLERLE ÇIKTILAR

50 kalibrelik keskin nişancı tüfekleri ve kamyona monte makineli tüfeklerle güvenlik güçlerine saldıran kartel üyeleri, sokakları ateşe verdi. Kent genelinde sokaklara barikat kuran kartel, otomobilleri yaktı, güvenlik güçlerine ateş açtı. Bunun üzerine hükümet yetkilileri, şiddet olaylarının büyümesinin önüne geçmek için ABD’de arananlar listesinde bulunan Ovido Guzman Lopez’in serbest bırakıldığını duyurdu, kargaşa nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kentte çıkan kargaşa sırasında 30’a yakın mahkumun cezaevinden kaçtığı ifade edildi.

AİLENİN AVUKATI KONUŞTU!

Guzman Ailesi’nin avukatlarından Jose Luis Gonzalez Meza, Ovidio Guzman’ın “hayatta ve özgür” olduğunu belirtti.

EL CHAPO 2 KEZ CEZAEVİNDEN KAÇMIŞTI

ABD’de New York’ta temmuz ayında görülen davada müebbet hapis cezasına çarptırılan ‘El Chapo’ Guzman, 2001 ve 2015’te Meksika’da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçmış, en son Ocak 2016’da yakalanmış ve ABD’ye iade edilmişti.

NASIL FİRAR ETTİ?

‘Bücür’ lakaplı El Chapo’nun diziye konu olan kaçışları da oldukça ilginçti…

1993 yılında 20 yıl 9 ay hapse mahkum edilen El Chapo, 2001 yılında yüksek güvenlikli Altiplano Cezaevi’nden kaçmıştı. Guzman, firarından tam 13 yıl sonra 2014’te yakalanabilmişti.

Guzman temmuz 2015’te bir kez daha firar etti. Ancak firarı bu kez çok uzun sürmedi. El Chapo, altı ay sonra Los Mochis sahil kentinde yakalanıp cezaevine geri gönderildi, daha sonra da cezaevi değişti.

El CHAPO İLE İLGİLİ KORKUNÇ GERÇEKLER

El Chapo’nun cezası Temmuz 2019’da belli oldu. Eroin ve kokain dağıtımı yapmaktan, kaçak silah bulundurmak ve kara para aklamaya kadar pek çok suçtan hüküm giyen 61 yaşındaki El Chapo’nun davası çok sayıda korkunç gerçeği de ortaya çıkarttı.

BBCTürkçe, temmuz ayında Sinaloa Karteli’nin başındaki El Chapo ile ilgili mahkeme sürecinde ortaya çıkan akıllara durgunluk veren detayları özetle şöyle derlemişti:

-YÜKSEK TEKNOLOJİLİ İNFAZ ODALARI

El Chapo’nun güvenilir tetikçilerinden birinin ABD sınırında bir malikânede “infaz odası” kurduğu, bu odanın yerinde açtığı giderlerle temizliğin daha kolay olmasını amaçladıkları ortaya çıktı.

-TECAVÜZ SUÇLARI

Amerikan New York Times gazetesine göre El Chapo ile iki yıl Meksika dağlarında saklanan bir kişi, El Chapo’nun 13 yaş ve üstü genç kızlara uyuşturucu verip tecavüz ettiğini iddia etti.

-100 MİLYONLUK BAŞKANLIK ÖDEMESİ

Aynı tanık mahkemedeki ifadesinde, 2012-2018 arası Meksika Devlet Başkanı olan Enrique Peña Nieto’nun El Chapo’dan 100 milyon dolar rüşvet aldığını ileri sürdü.

El Chapo’nun oğlu yakalanınca bu görüntüler ortaya çıktı

-NARKO METRESLER

FBI’ın tespitlerine göre El Chapo sevgililerini narkotik operasyonları için kullanıyordu. Guzman’ın eşi Emma Coronel ve beraber olduğu diğer kadınları takip etmek için kullandığı Flexi-spy uygulaması sayesinde, FBI bütün mesajlaşmaları mahkemeye getirdi.

Daily News’ün haberine göre El Chapo sevgilileriyle telefonu kapadıktan hemen sonra onların mikrofonuna sızıp kendisiyle ilgili ne dediklerini duymak istiyordu. Bu sevgililerden biri, El Chapo’nun bölgede anlaşmalar yapmasına yardımcı olan Agustina Cabanillas Acosta idi.“Canım-cicim mesajları arasında uyuşturucu teslimatı ya da aralıksız” satışlardan bahsedildiği ortaya kondu.

-DÜŞMANLARINI CANLI CANLI GÖMDÜ

Bir görgü tanığı aslen Sinaola Karteli’nden olan iki adamın rakip kartele gidince hain ilan edildiğini anlattı. Guzman’ın eski koruması, Guzman’ın bu adamları aralıksız 3 saat dövdüğünü anlattı.

İfadesinde, “Adamlar patates çuvalına dönmüştü, kırılmadık bir tane kemikleri kalmamıştı, hareket edemiyorlardı. Ve Joaquin hala elindeki silah ve sopalarla onlara vuruyordu” dedi.

İddiaya göre Sinaola kartelinin lideri, adamların ateşe atılmasını ve onlardan geriye tek bir kemik bile kalmayana kadar yakılmalarını emretti.

El Chapo tarafından öldürülen üçüncü bir adam da rakip Arellano Felix karteline üyeydi. Ütüyle işkence gördü, elleri ayakları bağlanıp mezara götürüldü, sorgunun ardından vuruldu, hala nefes alırken gömüldü.

-HAPİSTEN KAÇIŞI

Eski bir kartel üyesi, uyuşturucu baronunun 2015’te yüksek güvenlikli hapishaneden kaçışının tam hikayesini anlattı. El Chapo’nun oğulları hapishanenin yakınlarında bir ev alıp kazma işlemlerine başladı. Hapishanenin içine bir GPS cihazı sokulup El Chapo’nun hücresinin tam koordinatları kazıcılara verildi. Temmuz 2015’te El Chapo hapisten kaçmayı başardı ve kendisi için tasarlanan küçük motorsiklete binip tünelden çıktı.

-ÖLÜMCÜL TOKALAŞMA HAREKETİ

Tanık Jesus Zambada, Guzman’ın sırf elini sıkmadığı için başka bir kartel liderinin ağabeyini öldürdüğünü anlattı. İddialara göre kartel ve çete savaşını bitirmek için buluşma gerçekleşmişti.

Zambada, “Görüşmenin sonunda El Chapo ‘Tekrar görüşürüz arkadaşım’ diyerek elini uzattı fakat Fuentes Rodolfo elini havada bıraktı ve yürüdü gitti” dedi.

Bu olaydan birkaç gün sonra Fuentes ve eşi bir sinema salonunun önünde vurularak öldürüldü.

-YALAN SÖYLEYEN KUZENİNİ ÖLDÜRMÜŞ

Eski bir kartel lideri mahkemede, El Chapo’nun, nerede olacağı ile ilgili yalan söylediği için kendi kuzenini öldürdüğünü anlattı.

-BAZUKAYLA HEDEF ÇALIŞMIŞ!

Mahkemede Guzman’ın bir keresinde aile tatilinde rahatlayabilmek için bazuka ile hedef atışı talimi yaptığı da söylendi. El Chapo, 2005 yılında tatile giderken yanında anti tank roketatarları da götürmüş

-50 MİLYONLUK RÜŞVET FONU

İddialara göre Meksika eski Kamu Güvenliği Bakanı’na polis operasyonlarının başına yolsuzluğa bulaşan polisleri getirmesi için 50 milyon dolar ödeme yapılmış. 

-ÖZEL HAYVANAT BAHÇESİ

El Chapo’nun kendine ait, içinde aslanlar, kaplanlar, timsahlar bulunan bir hayvanat bahçesi vardı. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • TELEVİZYON

Netflix ve Berkun Oya işbirliğinde hayata geçecek dizinin çekimleri başladı!

  • SİNEMA

Netflix, The End of the F***ing World’ün resmi fragmanını paylaştı