Beyazperde bu hafta oldukça dolu…Vizyona tam 8 film giriyor. İranlı yönetmen Panahi’nin bol ödüllü filmi “3 Hayat” bu haftanın merakla beklenen yapımlarından…

İşte bu hafta vizyonun en yenileri…

Kimsesiz Çocuk Remi

Antoine Blossier’in yönettiği  Kimsesiz Çocuk Remi’de Daniel Auteuil, Maleaume Paquin, Virginie Ledoyen ile Jonathan Zaccai’nin rol alıyor. Filmin konusu özetle şöyle: “Remi bebekken, fakir bir aile tarafından bulunur. Köylü kadının sevgi dolu kalbi vardır, Remi’ye kendi çocuğu gibi bakar. Remi on yaşına geldiğinde kadının kocası O’nu para karşılığında sokak müzisyeni Vitalis’ in yanına çırak olarak verir. Remi, ustası Vitalis, O’nun sadık köpeği Capi ve yaramaz maymunu Mister Joli-Coeur ile sokak gösterileri yapmak üzere uzun bir yolculuğa çıkar.”

Üç Hayat

İranlı yönetmen Jafar Panahi’nin yönettiği ve Behnaz Jafari, Jafar Panahi, Marziyeh Rezaei ile Maedeh Erteghaei’nin oynadığı 3 Hayat bu yıl Antalya Film Festivali’nde En İyi Film ödülünün sahibi olmuştu. Dünyanın birçok yerinde ödül kazanan başarılı yönetmen Panahi, yurt dışına çıkış yasağı yüzünden ödüllerini almaya gidemiyor… İran’ın yaşayan efsanelerinden Panahi, son filmi 3 Hayat ile Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Filmin konusu: “Hayatı boyunca oyuncu olmak isteyen Marziyeh’in konservatuara gitmesi engellenince, internete yüklediği videoyla ünlü oyuncu Behnaz’dan yardım ister. Behnaz, film çekimine ara verip yardım istediği Jafar Panahi ile İran’ın Türkçe konuşulan kuzey bölgesine doğru bu genç kızı bulmak için unutulmaz bir yolculuğa çıkar.” 

Yangın Yeri

Paul Dano’nun yönettiği ve Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan, Ed Oxenbould ile Bill Camp’ın oynadığı Yangın Yeri (Wildlife) 14 yaşındaki Joe’nin serüvenini anlatıyor..

Filmin konusu şöyle: “14 yaşındaki Joe, anne ve babasının tek çocuğudur. Bir gün evlerine çok da uzak olmayan ormanlık bir bölgede kontrol altına alınamayan bir yangın çıkar. O sırada işinden kovulan baba Jerry, karısını ve oğlunu arkasında bırakarak yangını söndürmeye giden ekibe katılır. Babasının yokluğunda birdenbire yetişkin rolü üstlenmek zorunda kalan oğul  Joe, bir yandan da annesinin çaresizliğine ve aileyi ayakta tutma çabasına tanık olacaktır.”

Vizyonda bu hafta iki animasyon sevenler için iki film birden var! Çocukların vazgeçilmezi “Maşa ile Koca Ayı” ve “Süper Ayı” minikler için güzel bir fırsat.

Maşa, yerinde duramayan ve her şeye burnunu sokan, aşırı aktif küçük bir kız, Koca Ayı ise rahatı ve sessizliği seven büyük ve içten bir ayıdır. İlk buluşmalarından sonra, Koca Ayı, Maşa’nın kendisini hep kesinlikle bir diğer vahşi ve eğlenceli bir maceraya sürükleyeceği beklentisi içindedir.

Diğer animasyon film Süper Ayı ise bir baba-oğul hikayesi. Birbirlerine sımsıkı bağlı Dash ve Zack kendilerini bir anda avcıların ağından kaçarken bulurlar. Oğlu Zack’i kaçıran hayvan tüccarlarını bulmak için yanına ajan köpek Hamilton’ı da alan Dash oğlunu kurtarabilmenin yollarını ararken, göründüğünden çok daha akıllı Zack’in de diğer hayvanlarla birlikte bir kaçış planı vardır. Baba-oğul tekrar biraraya geldiğinde, aralarındaki bağ daha güçlü ve sevgi dolu olacaktır.

Kız

Lukas Dhont’un yönettiği ilk uzun metrajlı film “Kız (Girl) de ve Victor Polster, Arieh Worthalter, Katelijne Damen ile Valentijn Dhaenens rol alıyor.

Başka Sinema tarafından vizyona giren film, profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’nın hikâyesini anlatıyor. Lara, bir yandan ergenliğin getirdiği huzursuzlukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bale eğitimindeki zorlukları aşmaya çalışıyor. Yönetmen Dhont, “Böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimin konusu olmalı.” diyerek 2009’da Belçika’da bir gazetede okuduğu haberden yola çıkmış.

Bekarlığa Feda

Ali Doğançay ile Cem Sürücü’nün yönettiği ve Ali Burak Ceylan, Melis Tüzüngüç, Yağmur Ün ile Ayşe Tunaboylu’nun oynadığı Bekarlığa Feda, arkadaşlar arasında geçen eğlenceli bir öykü.

Filmin konusu ise şöyle: Yakın arkadaş olan Mete, Çağlar ve Burak arasında ilk evlenen Burak olur. Sıra Çağlar’a gelir, ancak Gamze’nin babası Timur, kızının Çağlar ile evlenmesini istemez. Timur, kızını Çağlar’dan ayırmak için türlü numaralar yapsa da onları ayırmayı başaramaz. Pes etmemeye kararlı olan Timur kızının düğününden bir gün önce bekarlığa veda partisi organize eder ve Çağlar’ın başına bir bela açmayı planlar.

Araf 2: Cin Bebek Doğuyor

Biray Dalkıran’ın yönettiği ve Emre Kızılırmak, Cevahir Turan, Kaan Songün ile Recep Aktuğ’un oynadığı “Araf 2: Cin Bebek Doğuyor” Türkiye’deki korku filmi serisinin son örneği.

“Mutlu bir evlilikleri olan Kübra ve Ahmet’in hayatları anlam veremedikleri olaylar nedeniyle kabusa dönüşür. Doktor, Kübra’ya sara teşhisi koyarken; mahallenin imamı Kübra’ya cin musallat olduğunu iddia eder. Ahmet bu olanlara mantıklı bir açıklama bulmaya çalışırken, Kübra’nın babaannesinin ölmesi, kilitli bir dolapta yok edilemeyen bir muskanın bulunması, Kübra’nın gittikçe kötüleşen hastalığı karşısında ne yapacağını bilemez.”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR