Çiftçilere yeni toprak arazisi verme vaadiyle iktidara gelen ve Amazon Ormanları’nda haftalarca süren yangına müdahale etmemekle suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, yangınları ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’nun çıkarttırdığını ileri sürdü.

The Guardian’ın haberine göre, popülist milliyetçi lider, cuma günü kendisini destekleyen bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu Leonardo DiCaprio havalı adam, değil mi? Amazonlar’ın yakılması için para veriyor” dedi. Bolsonaro hiçbir kanıt sunmadan yaptığı bu açıklamayı, bir gün önce Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında dile getirmişti.

İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Brezilya lideri canlı yayında, “Lanet olsun Leonardo DiCaprio, Amazon’un yakılması için iş birliği yapıyorsun” dedi. Bolsonaro, ünlü aktörü “uluslararası Brezilya karşıtı” kampanyanın parçası olmakla suçladı.

Perşembe günü Bolsonaro’nun politikacı oğlu Eduardo, Twitter’da DiCaprio’nun ‘Amazon’u ateşe veren STK’ya 300 bin dolar (230.000 £) bağışta bulunduğunu’ iddia etmişti. Çevre örgütleri ise orman yangınlarını Bolsonaro tarafından başlatıldığını  iddia ediyor. (Duvar)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR