botero1Seray ŞAHİNLER DEMİR / seray@sanatindibi.com

Dünyaca ünlü Kolombiyali sanatçı Fernando Botero bir kez daha İstanbul’da… Özellikle şişman insanları resmeden sanatçı, günlük hayattan kesitler sunuyor.

Kolombiyalı sanatçı Fernando Botero ilk kez 2010 yılında Pera Müzesi’nde gerçekleşen sergiyle İstanbul’a konuk olmuştu. Sanatçı bu kez 7 yıl aradan sonra yeniden sanatseverlerin karşısında. Karaköy’de açılan çiçeği burnunda galeri Anna Laudel Contemporary, sanatçının daha önce İstanbul’da hiç sergilenmemiş işlerini seyirciyle buluşturuyor. Darmstadt’taki Mathildenhöhe Enstitüsü’nün esli direktörü Dr. Klaus Wolbert küratörlüğünde gerçekleşen sergi sanatçının resim, bronz ve mermer heykeller, desen ve çizimlerinden bir seçki sunuyor.

bo

botero2

TEK ÖLÇÜSÜ VAR

Botero, oluşturduğu tek bir ölçüyle insanları ve resmediyor ve kesinlikle model kullanmıyor. İlgilendiği tek konu ise sıradan insanları gündelik yaşantıları Çağdaş sanatın yaşayan en önemli resim ve heykel sanatçıları arasında kabul edilen, insanları ve toplumsal yaşamı benzersiz üslubu ile yorumlamasıyla dikkatleri çeken Botero , tüm dünyada dolgun vücutları betimleme konusundaki başarısıyla tanınıyor. 85 yaşındaki sanatçının aynı zamanda kendi kültürünün toplumsal yapısını yansıttığı çalışmaları ve toplumun karakteristik tüm figürlerini canlandırıyor.

botero3İLHAMI MANDOLİNDEN ALDI

Klaus Wolbert, Botero’nun Picasso’dan çok etkilendiği söylüyor. Wolbert, bu hacimlerin ilhamını ise Botero’nun çok genç yaşlarda mandolin çalmaya çalışırken keşfettiğini söylüyor. Sanatçı mandoline ne kadar küçük etki uygulanesa sesi o kadar büyük çıkıyor” sözleriyle özetlemiş. “Çok geniş hacimli figürler oluşturan bir sanatçı. Sadece büyük biçimler demek yanlış olur. Bu daha çok onun sanatsal yaşamının erken dönemlerinden keşfettiği bir dil biçimi. Eserlerindeki insanların hepsi tombul. Var olan insanları ççizmiyor. Onu gerçekeçibir yaşam ilgilendiriyor. Bu büyük hacimleri keşfetmekle modern sanata da büyük katkı sağladı.”

Ebu Gureyb’i de resmetmişti

Deneyimlerini Kolombiya’da edinen sanatçı toplumsal olayları da işlerinde kullanıyor. Ülkesinin çalkantılı dönemlerini de zaman zaman eserlerine konu ediyor. Irak’taki Ebu Gureyb Cezaevi’nde yaşanan işkence ve taciz olayları da Botero’nun tuvaline yansımış, Botero, “Ebu Gureyb’le ilgili söylemek istediğim herşeyi söyleyemedim” demişti. Sanatçı bu eserleri özel koleksiyonun bir parçası yapmış ve satılmasına izin vermemişti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR