bavullardan_kataloglara_bogazici_arsivlerine_h67621_b771c

Boğaziçi Üniversitesi kurumsal hafızasını oluşturan yazılı ve görsel belgeleri ilk kez kapsamlı bir arşiv sergisiyle gün ışığına çıkardı. ‘’Bavullardan Kataloglara Boğaziçi Arşivlerine Doğru’’ sergisi 19. yüzyıl ortalarından 20. yüzyıl sonlarına kadar Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nin yazılı ve görsel dokümanlarının da bulunduğu tarih, edebiyat, resim, mimarlık, arkeoloji ve dış politika gibi çok farklı alanlarda yazılı ve görsel belgeler sunuyor.

Osmanlı’nın son dönemlerinden günümüze geniş bir düşün ve kültür coğrafyasını konu alan sergi, 1850’li yıllardan 1980’lere kadar uzanan bir dönemi kapsayarak bir dönemin tarihine ışık tutuyor. Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlanmış veya üniversite tarafından edinilmiş arşiv malzemelerinin bir araya getirilmesi, korunması ve araştırmacıların hizmetine sunulması amacıyla kurulmuş olan Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi bünyesinde bulunan Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi bünyesinde bulunan dokuz farklı arşivden seçilen eserler, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Cengiz Kırlı’nın liderliğinde Nurçin İleri ve Burak Şuşut’un yer aldığı küratör ekip tarafından hazırlandı. Sergiyle eş zamanlı olarak raflarda yerini alan ‘’Bavullardan Kataloglara: Boğaziçi Arşivleri’ne Doğru’’ başlıklı kitap ise sergide yer alan/almayan ve ilk kez yayınlanan belge ve bilgileri içeriyor.

Robert Kolej ve Amerikan Kız Koleji’ne ait 200 bini aşkın yazılı ve görsel dokümandan örneklerin yer aldığı sergide, Bulgaristan Devlet Arşivleri’nde ve Bulgaristan Milli Kütüphanesi’nde bulunan Robert Kolej’e ait önemli sayıda belgenin dijital kopyaları ilk kez gün ışığına çıkıyor. Serginin Robert Kolej- Boğaziçi Üniversitesi Arşivleri bölümünde ayrıca İstanbul’da Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ve Ankara’da Cumhuriyet Arşivleri’nde bulunan Robert Kolej, Amerikan Kız Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi hakkındaki belgelerle birlikte Sergide, Osmanlı döneminde Servet-i Fünun, Asri Türkiye Mecmuası ile başlayıp Cumhuriyet, Milliyet, Meydan, Barış, Akşam gibi Cumhuriyet dönemi gazetelerine uzanan; yurtdışı basında ise New York Times ve National Geographic gibi yayınlarda çıkan haber ve yorumların dijital kopyalarından bir seçki de yer alıyor.

Serginin belkemiğini oluşturan yazılı ve görsel dokümanların başında Robert Kolej- Boğaziçi Üniversitesi Arşivleri geliyor. Günümüzde New York’ta Columbia Üniversitesi Nadir Eserler ve Yazmalar Kütüphanesi’nde bulunan bu arşiv, Columbia Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokol sonucu dijital kopyalar halinde üniversiteye aktarıldı. 1850’li yıllardan 1980’lere kadar uzanan bir dönemi kapsayan bu arşivde Robert Kolej ve Amerikan Kız Koleji’ne ait 200 bini aşkın yazılı ve görsel doküman bulunuyor.

Tarihe alternatif bakış ve yorum imkanı: Özel Arşivler

‘’Bavullardan Kataloglara Boğaziçi Arşivlerine Doğru’’ başlıklı sergide ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’ne kişisel bağışlarla aktarılmış olan Adalet Ağaoğlu Araştırma Odası, Boğaziçi Üniversitesi’nin kurucu rektörü, ünlü mimarlık tarihçisi Aptullah Kuran Arşivi, Türkiye müzeciliğinin ve arkeoloji çalışmalarının uluslararası bağlamda tanınmasını sağlamış olan Aziz Ogan’a ait Aziz Ogan Koleksiyonu, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Halet Çambel ve eşi, ünlü mimar Nail Çakırhan’ın adını taşıyan Halet Çambel ve Nail Çakırhan Arkeoloji, Geleneksel Mimarlık ve Tarih Uygulama ve Araştırma Merkezi Arşivi, Dışişleri eski Bakanlarından Melih Rauf Esenbel Koleksiyonu, ” 1870’den 1990’lara kadar uzanan süreçte üretilmiş çizimleri kapsayan Mimari Çizimler Koleksiyonu, uzun yıllar Robert Kolej’e hizmet vermiş Scotts Ailesi’ne ait olan Scotts Papers, baskıcı Nazi iktidarından kaçarak İstanbul’a gelen çok değerli Alman bilim adamları arasında yer alan Traugott Fuchs’a ait Fuchs Kültür ve Tarih Mirası Arşivi’nden seçkiler de yer alıyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Cengiz Kırlı, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde ilk kez kamuoyu dikkatine bu sergiyle sunulan arşivlerin yalnız Türkiye değil, Osmanlı’nın son dönemlerinden günümüze geniş bir düşün ve kültür coğrafyasını konu alan boyutuyla taşıdığı tarihsel öneme dikkat çekti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu’nun katkı ve teşviklerinin bu projenin hayata geçirilmesinde önemli rolü olduğuna değinen Kırlı, söz konusu bilgi, belge ve görsel malzemenin gelecek kuşaklara aktarımının ve araştırmacılara açılarak bu içeriğin toplumla paylaşılmış olmasının öneminin altını çizdi.

Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi’nde mevcut arşivlerin kataloglanması ve dijitizasyonuna ilişkin çalışmaların 2016 yılı başında bitirilmesi ve ardından arşivlerin araştırmacılara açılması öngörülüyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR