Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi işbirliği ile 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 6. Boğaziçi Film Festivali’nin konuklarından biri de İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden Bent Hamer olacak.

Festivale “O’Horten”,“Mutfak Hikâyeleri” ve “Factotum” adlı filmleriyle konuk olacak Norveçli yönetmen, sinemaseverlere özel bir master class verecek ve festivalin kapanış gecesinde Onur Ödülü’nü alacak.

İSKANDİNAV SİNEMASININ HİCİV USTASI

Melankolik, içten ve eğlenceli filmleriyle Türkiye’de de çok sayıda takipçisi olan Bent Hamer, özgün yazarlığı, çarpıcı kamera tasarımları, hicivli mizahı, detaylardan yarattığı absürt anlatımıyla İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden biri sayılıyor. 1956 doğumlu Norveçli yönetmen, . 1995 yılında çektiği ilk uzunu “Yumurtalar”, Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi ve Toronto’dan FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. “Water Easy Reach / Güneşli Bir Gün”, Norveç’in Oscar’ları olarak bilinen Amanda Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçildi. Adını uluslararası alanda duyuran filmi “Mutfak Hikâyeleri” (2003), ilk gösterimini yine Cannes’da yaptı ve Amanda Ödülleri’nde En İyi Film, São Paulo, Kopenhag festivallerinden de En İyi Yönetmen dallarında ödüller aldı.

MASTER CLASS DÜZENLEYECEK

Bent Hamer, Ukraynalı yönetmen Sergei Loznitsa ile birlikte festivalin bu yılki Onur Ödülü’nün bir diğer sahibi olacak ve festivale özel bir master class gerçekleştirecek. Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR