Ayrilik (1)
Özlem Özgür Özcan / ozgur@sanatindibi.com
Fırat Tanış ve Sevinç Erbulak’ın sahneye koyduğu “Ayrılık” oyunu Attila İlhan’ın meşhur dizelerini akıllara getiriyor; “…çünkü ayrılık da sevdaya dahil çünkü ayrılanlar hala sevgili” Behiç Ak’ın kaleme aldığı oyunda ne birlikte olmayı ne de ayrılmayı başarabilmiş bir çiftin hikayesi anlatılıyor.

Oyun baştan sona kadın erkek arasında anlaşmazlıkları, ilişkilerin basit ama zor kilit noktalarını komedi ile süsleyerek sunuyor seyirciye. Sahnede akıp giden hikaye o kadar gerçek ve o kadar tanıdık ki insanın aklına zamanında yaptığı beceriksizlikler geliyor cümle aralarında.

Kadın eski kocası ile karakterlerini çözümlerken sebzelerden yardım alıyor ve insan kendini hangi yeşillik içerisine girdiğini, geride bıraktığı sevgilinin hangi kök bitki olduğu sorusunu sormadan edemiyor. Kendini marul sanan bezelyeler, hayatının enginarını bekleyen marullar derken manav yerine dönüyor bir anlığına insanın zihni.

Oyun en çok da alışkanlıklarımızdan dem vuruyor. Eski kocasının yırtık gömleğini dert edinen Sevinç Erbulak ve ne olursa olsun kendini en rahat yine eski karısının evinde hisseden Fırat Tanış içimizde bir yerde pişmanlığı gıdıklıyor. “Terkiklerin aynı yerinde” cümlesi ile sadece eski koca değil tüm seyircilerin için ısınıyor, utangaç bir gülümseme yerleşiyor dudaklara.

Eski defterleri açmak insana her zaman kötü gelmez. İçinizdeki eski eşinizle kavga etmek yüzünüzü güldürebilir belki.

1 Nisan’da Profilo Kültür Merkezi‘nde sahne alacak oyunu kaçırmayın.

Screen shot 2017-03-27 at 12.53.48 PM

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • TİYATRO

Cansel Elçin “Çıplak Vatandaş” ile yeniden tiyatro sahnesinde