İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür-sanat üretimini desteklemek ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2012’de yılında başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü vermeye devam ediyor.

Klasik müzik alanında gelecek vaadeden genç müzisyenlere verilen 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün bu yılki sahibi, 21 yaşındaki kemancı Veriko Tchumburidze oldu. Veriko Tchumburidze’ye 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi.

1996 yılında Adana’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Veriko Tchumburidze, ilk öğretmeni olan annesi Lili Tchumburidze’den aldığı müzik eğitiminin ardından Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdi. 2004 yılında Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması ve  2006’da Gürcistan Ulusal Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan Tchumburidze, 2010 yılında Güher & Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” bursu kapsamında Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 2012 yılında 7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olmasıyla uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken Veriko Tchumburidze, 2016 yılında en prestijli yarışmalardan biri olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı kazandı.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR