Genç yaşta atıldığı iş hayatında 60. yılını kutlayan iş insanı Aydın Doğan, ailesi ve çalışma arkadaşları arasında, iş dünyasına dair “değerli sözleri” ile de tanınıyor. Bu sözler, Aydın Doğan’ın iş yaşamına bakışını tanımlarken onun hayat hikayesini de tamamlıyor. Özellikle gençlerin ve girişimcilikte ilerlemek isteyenlerin önünü aydınlatacak bu gerçekçi ve isabetli sözler, hayat boyu uygulanabilecek derslerle dolu.

Aydın Doğan’ın başarılarla ve zorluklara dolu deneyimlerinden süzülen “Aydın Sözler şimdi okurla buluşuyor. Her bir sözün hikâyesini ve ardındaki anlayışı da okuyacağınız “Aydın Sözler”, 60 yıllık engin bir iş tecrübesinin özeti niteliğinde. Aydın Doğan’ın çok farklı sektörlerdeki işlerinde nasıl başarılı olduğunun ve çalışma felsefesinin temellerini anlatıyor. Ayrıca bir Anadolu insanının doğduğu topraklardan, anne babasından alarak sonraki kuşaklara aktardığı, “gelenekten geleceğe” uzanan değerlerini yansıtıyor.

Bu kitapta Aydın Doğan’ın sizi şaşırtacak çıkışlarıyla, düşündürecek tepkileriyle, gülümseten yaklaşımlarıyla ve bilge yanıyla karşılaşacaksınız. Ayrıca yaratıcı olmanın, yenilikleri takip etmenin önemini kavrayacaksınız. Anadolu’nun zengin kültürünü günümüz değerleriyle harmanlamış bir insan, bir aile babası ve bir iş insanı olarak Aydın Doğan’ı daha yakından tanıyacaksınız.

Aydın Doğan Kimdir?

Kurucu ve Onursal Başkan Aydın Doğan 1936 yılında Kelkit’te, bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kelkit’te, lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1958-1961 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nde okudu. Öğrencilik yıllarında “Talebe Cemiyeti” başkanlığı yaptı. 1959 yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi’ne kaydolduktan sonra otomobil, ticari araç ve inşaat makinaları gibi sektörlerde ticaret yaptı. 1961 yılında ilk şahsi şirketini kurdu, 1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında varlık gösterdi.

1974’te yeni şirketiyle, sanayi alanına adım attı. 1974’ü izleyen yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

1979 yılında Milliyet Gazetesi’ni devralarak, basın ve yayıncılık dünyasına girdi, 1994 yılında Hürriyet Gazetesi’ni de satın alarak medyadaki varlığını pekiştirdi, çalışmaları ile bu alanda yükselen bir grafik çizdi. 1986-96 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı’nı yürüttü. 2004 yılında Dünya Gazeteler Birliği (World Association of Newspapers-WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na getirilen ilk Türk oldu.

1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. 1999 yılında Girne Amerikan Üniversitesi’nden, 2000, 2001 ve 2005 yıllarında ise, sırasıyla, Ege Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden fahri doktora ünvanı aldı.

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurarak, o güne kadar toplum için yapmakta olduğu hizmetleri bir şemsiye altına topladı; Vakfın hizmetlerini eğitim, kültür, kamu sağlığı, bilimsel araştırma, spor ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdı. Kendisinin ve aile fertlerinin ismini taşıyan birçok okul, yurt, spor salonu, park yaptırdı. Vakıf her yıl dünyanın en saygın ödüllerinden biri olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nı düzenliyor, Genç İletişimciler Yarışması ile de iletişim öğrenimi görenlere destek veriyor. Ayrıca verdiği Aydın Doğan Ödülü’yle edebiyattan müziğe, mimarlıktan sosyal bilimlere kadar çeşitli kültür ve sanat alanlarına destek oluyor.

Aydın Doğan, 1977 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasındadır. 1961 yılında üç kişiden oluşan şirketini bugün doğrudan iştirakleri, stratejik ortaklıkları ve ticari temsilciliklerindeki 20 bini aşkın çalışanı ile geniş bir tüketici kitlesine hizmet veren Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri haline getirmiştir.

Aydın Doğan evlidir, dört çocuk ve sekiz torun sahibidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • EDEBİYAT

Canan Tan anlattı… İstismar mağduru 20 kadın Issız Kadınlar Sokağı’nda…