ozgurkapak

 

Özlem Özgür Özcan / [email protected]

Bu hafta vizyona toplam 7 film giriyor ancak Amy Belgesel’i açık ara en merak edilen film. Belgesel ve Amy Winehouse severler için bulunmaz fırsat bu hafta sinemalarda. Bu haftanın diğer bekleneni ise Johnny Depp’in çekimlerine başlanıldığı günden beri merakla beklediğimiz “Kara Düzen” filmi seyirci ile kavuşuyor. Beklenenlerin yanı sıra korku severler için de muhteşem filmler vizyona giriyor. İsteyene yerli yapım korku; Kü’fa: Cin Kapanı, isteyene Amerikan korku filmi Kızıl Tepe bu hafta vizyonda. Korkudan uyuyamayanları gevşetecek, kahkahalarla yorgun düşürecek panzehirler ise Uğur Yücel’in başrol aldığı “Yaktın Beni” ve Erdal Tosun’lu “Öyle ya da Böyle” komedi filmleri. Bu hafta minikler de 29 Ekim bayram öncesi provası yapacak. Sevilen Little Pony çizgi filmin “My Little Pony: Equestria Girls” adıyla animasyon çizgi filmi tüm Pony hayranlarını bekliyor.

“Ben dizi İzlemem genelde belgesel” diyenler kuşağı!

25 Eylül’de vizyona giren ve Asif Kapadia’nın imzası bulunan ‘Amy’ belgeseli, gösterime girdiği ilk hafta İngiltere sinemalarında 519 bin euro hasılat elde ederek rekor kırmıştı. Gala gösteriminin Cannes Film Festivali’nde yapıldığı belgeselin adı BAFTA ve pek çok ödül gecelerinde de sıklıkla anılmıştı.

AMY

21375472209_86cc179a4f_o2011 yılının Temmuz ayında henüz 27 yaşındayken hayata veda eden, müzik alanında yüzyılın gördüğü en önemli yeteneklerden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse’un hayatını beyazperdeye yansıtan film, ünlü müzisyenin kendi anlatımı eşliğinde, daha önce görülmemiş arşiv görüntülerini izleyiciyle buluşturacak. Belgesel, 14 yaşındaki Amy’nin çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile ortak arkadaşlarının doğum gününde çekilen şarkı söyledikleri bir video ile başlıyor. Belgeselin geri kalanında şarkıcı ve besteci olan Amy’nin çocukluğundan ölümüne kadar yaşadığı hayatından, müzik kariyerinden, kötü ilişkilerinden ve bulimia hastalığından bahsediliyor… Aynı zamanda Winehouse’un daha önce duyulmamış şarkılarını da gün yüzüne çıkaran belgeselin yönetmenliğini 2010 tarihli Senna belgeseliyle büyük ses getiren ve BAFTA ödülene layık görülen yönetmen Asif Kapadia üstleniyor.

 

 

Johnny Depp’i hiç böyle görmediniz!
Bu haftanın diğer merakla beklenileni “Kara Düzen”, Johnny Depp’i görmeye alışık olmadığımız bir halde izleyeceğimiz film bizi soluk kesen bir polisiyenin içine çekeceğe benziyor.

Kara Düzen
21876739360_2018445125_oGüney Boston bölgesinin en azılı suçlularından biri ve aynı zamanda eyalet senatörünün de erkek kardeşi olan James “Whitey” Bulger İrlandalı bir mafya babasına dönüşürken Güney Boston sokaklarında birlikte büyüdüğü John Connolly başarılı bir FBI ajanı olmuş ve Boston ofisinin en önemli figürü haline gelmiştir. İkilinin yolları yıllar sonra ortak düşmanları olan İtalyan mafyasını ortadan kaldırmak için tekrar kesiştiğinde John, mafya liderini kendisiyle işbirliği yapmaya ikna edecektir.

Yönetmenliğini Scott Cooper’ın üstlendiği filmde Whitey Bulger rolünde Johnny Depp’i seyrederken Benedict Cumberbatch ise ağabeyi Bill Bulger olarak karşımıza çıkıyor. Yıldızlar kadrosunda ayrıca Joel Edgerton, Sienna Miller, Juno Temple, Dakota Johnson, Peter Sarsgaard ve Kevin Bacon gibi hepsi ayrı birer başrol olan isimler var.

 

Korkulu rüyalar sizin olsun

Bu hafta vizyona yerli ve ABD yapımı olmak üzere birbirinden korkunç iki film giriyor. Cinli hikaye severlerdenseniz Kü’fa: Cin Kapanı tam sizlik. Benim korkum sınır tanımaz diyenlerdenseniz Kızıl Tepe ile korkmaya ne dersiniz?

Kü’fa: Cin Kapanı

22166601365_dc9a92d23b_oSerhat sevgilisi Burçak’la sorunlu olan ilişkisini düzeltmek, ayrıca arkadaşlarıyla da vakit geçirmek için annesine miras kalan satılık köy evinde kısa bir tatil planlar. Evi ilk gördüklerinde evin bulunduğu bölgeyi ve alışık olmadıkları yaşam şartlarını garip bulsalar da kısa süre içerisinde uyum sağlarlar. Tek sorunları fal bakmaya meraklı, içine kapanık biri olan Ceyda’nın huzursuzluk yaratan tavırları olur. Bir gece köyün muhtarı eve gelip bu ev ve eski sahipleri hakkında konuşmaya başlar. Ayrıca Serhat hakkında, Serhat’ın hiç bilmediği bir hikaye anlatır. Muhtarın anlattıkları daha önce yaşamış oldukları huzursuzluklarla birleşince bir şeylerden şüphelenmeye başlayan gençler tatili bitirme kararı alırlar, ancak bu bekledikleri kadar kolay olmayacaktır.

Korku türündeki filmin yönetmenliğini Aykut Karagöl üstlenirken senaryosu Alper Kıvılcım’a ait. Filmin başlıca rollerinde ise Adnan Zaman, Zerrin Eren, Belma Mamati, Cem Ağırgez ve Onur Elaldı yer alıyor.

 

Kızıl Tepe

22087511756_5f8280fe6e_oÇocukluk travmalarından kaçan genç yazar Edith Cushing, Thomas Sharpe adında gizemli bir yabancıyla evlenir. Annesiz büyüyen Edith babasının vefatı sonrasında evlenir ve eşi Thomas, onu lüks aile malikânesine götürür. Yeni bir hayata adım atıp geçmişe sünger çekmeye kararlı olan Edith, kocası ve onun kız kardeşi Lady Lucille Sharpe’ın birlikte yaşadığı eve taşınır ve onlarla birlikte yaşamaya başlar. Burası gizem ve tehlikeyle yaşayan büyük bir gotik malikânedir. Burası gizem ve tehlikeyle yaşayan büyük bir gotik malikânedir. Ancak Edith zamanla yakışıklı ve çekici kocasının tanıdığından çok daha farklı biri olduğunu keşfedecektir. Geçmişin hayaletlerinden kaçmaya çalışırken ise kan kırmızısı toprağa sahip dağın tepesindeki evin de kendi hayaletleriyle dolu olduğunu fark edecektir…

Yönetmenliğini Guillermo del Toro’nun üstlendiği film Charlie Hunnam, Jessica Chastain, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska ve Doug Jones’tan oluşan kadrosuyla göz dolduruyor. Filmin senaryosunda ise Guillermo del Toro’nun yanı sıra Matthew Robbins ve Lucinda Coxon’ın imzası var.

Ustalara saygı kuşağı tadında komediler

Korku filmlerinden kaçınanlara kahkaha dolu saatlar yaşatacak iki yerli yapım komedi filmi de bu hafta beyaz perdede yerini alıyor. İki usta oyuncunun yer aldığı karar vermekte zorlanacağınız filmler: Erdal Tonus’lu “Öyle ya da Böyle” ve Uğur Yücel’li “Yaktın Beni” sizlerle…

Öyle ya da Böyle

22115314916_c0607d1a64_oHakan ve Mehmet, üniversitede tiyatro-yazarlık bölümü okumuş iki yakın arkadaştır. Öğrencilik yıllarında idealist davranan bu iki genç, mezun olduktan sonra ideallerinden neredeyse vazgeçmek zorunda kalırlar. Ancak sonunda kendilerini ispatlamak adına dizi film işine girişirler. Bu arada Mehmet diğer yandan da büyük aşkı Peri ile yeniden bir araya gelme peşindedir. Hakan ile Mehmet tüm aksiliklere rağmen hayatlarını yola sokabilecekler midir?
Başrollerinde Reha Özcan, Ferit Kaya, Erdal Tosun ve Deniz Özerman’ın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alper Kaya oturuyor.

 

 

 

Yaktın Beni

22115494955_7ea76dbf2b_oİtfaiye çalışanı olan Selam, ailesini kaybettikten sonra kendi düzenini kurup hayata geri dönmeyi başarmıştır. Tek başına yaşadığı evinde bir düzen kurup, İpek ile evlenmek isteyen Selam’ın yıllar sonra hiç beklenmeyecek bir şekilde dayısı Macit’le karşılaşması tüm dengeleri değiştirir. Macit’in Leyla’ya aşık olması ve Selam’la yaşamaya karar vermesiyle başlayan hikâye karakterlerin bir şeyleri düzeltmeye çalışırken sarpa saran hayatlarını eğlenceli bir dille beyazperdeye yansıtıyor.

Uğraş Güneş’in senaryosunu yazdığı ve Can Yücel’in yönetmenliğini üstlendiği komedi filminin başlıca rollerinde Uğur Yücel, Sarp Apak, Sinem Kobal, Meltem Cumbul, Hasibe Eren ve Sezai Aydın yer alıyor.

 
Haydi çocuklar salonlara

Büyükler kadar minikleri de heyecanlandıracak nitelikte bir vizyon bu hafta salonlara hakim. Çocukların hayranlıkla izlediği My Little Pony çizgi filmleri film olarak beyaz perdeye yansıyor.

My Little Pony: Arkadaşlık Oyunları

21507579750_5ed53ab751_oGeleneksel “Arkadaşlık Oyunları” dört yılda bir düzenlenen ve içerisinde tüm okulların birbirleriyle yarıştığı bir organizasyondur. Canterlot Lisesi’nin de katıldığı bu heyecan dolu oyunların galibi her seferinde Crystal Prep Akademi olur. Canterlot Lisesi’nde öğrenim gören kahramanlarımız Fluttershy, Pinkie Pie, Rainbow Dash, Rarity, Applejack ve Sunset Shimmer kupayı bu kez kendi okullarına kazandırma konusunda oldukça isteklidir ve bu amaçla güçlerini birleştirir. Ancak arkadaşları Twilight Sparkle’ın en büyük rakipleri Crystal Prep Akademi’nin yanında yer aldığını fark etmeleriyle büyük bir şaşkınlık yaşayacaklardır.

Televizyon serisi olarak başlayıp filme dönüştürülen “pony”lerin maceraları My Little Pony: Equestria Girls serisinin üçüncü halkası olan bu yeni filmle birlikte devam ediyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR