Mizahsa mizah, macera ise macera, komediyse komedi, tuhaflıksa tuhaflık, yedinci sanatsa yedinci sanat… Ali Atay’ın üçüncü filmi Cinayet Süsü’ vizyonda.

Harun KARABURÇ / [email protected]

Ali Atay’ın üçüncü filmi ‘Cinayet Süsü’ vizyona girer girmez ‘Limonata’yı, ‘Ölümlü Dünya’yı izlemiş beğenmiş herkes gibi ben de soluğu dün akşam sinema salonunda aldım ve şuna kanaat getirdim: Ali Atay Türkiye sinemasında kendine has bir yer teşkil ediyor. Mizahsa mizah, macera ise macera, komediyse komedi, tuhaflıksa tuhaflık, yedinci sanatsa yedinci sanat…

Cinayet Süsü, isminin de birazcık ipucu verdiği gibi bir miktar cinayet içeriyor. Bir seri katil vakası ile karşı karşıyayız. Bizim sinemamızda çok fazla seri katil filmi yok. Ancak bu seri katil kurbanlarını farklı yerlere çeşitli boyalarla etrafını süsleyerek bırakıyor. Tıpkı bir sanatçının enstelasyonu gibi. Fakat ardında hiçbir iz yok. Aslında hadisenin tüyler ürpertici olması gerekirken cinayet büro ekibinin birbirinden enteresan kimselerden oluşması durumu kara komediye dönüştürüyor. Ne vaka sıradan ne de ekip!

Siz söyleyin. Hangi cinayet büro ekibi baskın sırasında düğün baskınına uğrar? Düğünün yarattığı izdihamda şüpheliyi kaçırır? Hangi komiser cinayeti aydınlatmaya permalı saçlarla gider? Hangi suç uzmanı bir vakada derhal kendisine 13 soru sorar? Hangi komiser cinayet mahalline erken gittiği için “Bu kurban bizim akrabamız mı? Neden en erken biz geliyoruz?” der? Hangi cinayet büro ekibi ufacık bir ihtimalle İstanbul’da işlenen cinayeti araştırmak için Iğdır’a gider?

‘SAÇMA SAPAN’ BİR İLİŞKİ

Filmin oyuncu kadrosunda hep çok sevdiğim oyuncular var. Başkomiser Emin’i Uğur Yücel, komiser Salih’i Cengiz Bozkurt, komiser Asuman’ı Binnur Kaya, suç uzmanı Dizdar Koşu’yu Feyyaz Yiğit ve komiser yardımcısı Alaattin’i Mert Denizmen canlandırıyor. Asuman ve Dizdar arasında filizlenen ‘saçma sapan’ (iyi anlamda) aşk ise tüm bu karmaşanın tuzu biberi oluyor. Bu kadar tuhaf bir ikili ve bu kadar tuhaf bir ilişki daha önce görmedim. Cinayet Süsü’nün senaryosunda daha önce Ölümlü Dünya’da olduğu gibi Aziz Kedi, Ali Atay ve Feyyaz Yiğit’in imzası bulunuyor.

Ölümlü Dünya ne kadar eğlenceli, maceralı, sürükleyici, absürt ve şaşırtıcı ise Cinayet Süsü de öyle. Üstelik önermesi de var ama o önermeyi verince spoiler de vermiş olacağım için susuyorum.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR