Yeşim Özsoy’un Afife Ödüllü oyunu Aksak İstanbul Hikayeleri “Històries d’Istambul, a contra peu” adıyla 13 Temmuz’da, İspanya’nın Barselona şehrindeki GREC Festivali’nde prömiyer yapacak.

Festival kapsamında ilk kez bir Türk oyun yazarının oyunu Katalan bir grup tarafından sahneleniyor. Yeşim Özsoy’un 2004 yılında yazıp yönettiği ve prömiyerini, Mayıs 2004’te 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirdiği “Aksak İstanbul Hikayeleri”, 2006 Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı Ödülüne layık görülmüştü. Katalan tiyatro yapım şirketi Velvet Event S.L. ve GREC Festivali ortak prodüksiyonu olarak sahnelenen oyun, Barselona’nın en önemli tiyatrolarından Teatre Lliure’de Katalanca oynanacak ve 13-16 Temmuz tarihlerinde her akşam saat 21:00da sahne alacak.

İLK KEZ TÜRK OYUN YAZARI ATÖLYE VERECEK

Festival için Barselona’ya gidecek olan Yeşim Özsoy, ayrıca Barselona’nın en önemli oyun yazarlığı merkezi La Sala Beckett Tiyatrosu’nda 10-12 Temmuz tarihleri arasında oyun yazarlığı atölyesi verecek. Üç gün boyunca günde altı saat sürecek ve İngilizce olarak verilecek atölyenin başlığı “Bilinç Altından Kağıda Oyun Yazarlığı Atölyesi”. La Sala Beckett Tiyatrosu’nda atölye verenler arasında Simon Stephens ve Maria Salzmann gibi dünyaca ünlü oyun yazarları ve Katalan yazarlar var. Bu anlamda bu tiyatroda ilk kez bir Türk oyun yazarı atölye verecek.

OYUN HAKKINDA;

Aksak İstanbul Hikayeleri Osmanlı müziğindeki “aksak ritim” ögesinden yola çıkılarak yazılmıştır. Osmanlı müziğindeki aksak ritmin ses, metin ve oyunculuk üzerinde yapılandırılmasını eksen alan çalışmada müziğin ritmindeki bu aksamanın eski bir Osmanlı başkenti olan İstanbul’un 2004 yılındaki şehir hayatına yansıması anlatılmıştır. Birbiriyle bağlantılı 12 ayrı karakter ve onların parçalanmış 12 farklı monoloğundan oluşan oyun, Yeşim Özsoy’a ile Lions Halk Jürisi 2005 Yenilikçi Tiyatro Ödülü’nü kazandırmıştır. Hikayelerin iç ritmi ve bir araya gelişleri Türk Sanat Müziği’nde “aksak” olarak adlandırılan ritim sistemine öykünmektedir. “Aksak İstanbul Hikayeleri”, akma/aksama, simetri/asimetri, uyum/uyumsuzluk gibi kavramlardan yola çıkılarak aksaklığın uyumu üzerine yapılmış bir yorum niteliğindedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR