Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yıkılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de incelemelerde bulundu.

Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinin, bakanlığın öncelikli konularından birisi olduğunu belirtti. Bakan Ersoy, “En geç Ekim ayı içinde bütün ihale süreci tamamlanıp, inşaat başlamış olacak. Daha sonra ikinci eylem planında ise hızlı bir şekilde ne kadar sürede bitirileceğiyle ilgili sizleri bilgilendireceğiz” diye konuştu.

Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), bir dönem için İstanbul’un kültür ve sanat merkezi oldu. Orijinal olarak Feridun Kip ve Ruknettin Güney tarafından tasarlanan ve 12 Nisan 1969 tarihinde açılan Atatürk Kültür Merkezi, 1970 yılında bir oyun sırasında çıkan yangın sonucunda  hasar görmüştü. Yangının ardından Hayati Tabanlıoğlu tarafından onarılan ve tekrar tasarlanan yapı, 1978 yılında tekrar kullanıma açıldı ve 2000’li yıllara kadar hizmet verdi.

Uzun yıllardır akıbeti tartışma konusu olan AKM’nin yıkımı bu yıl gerçekleşti. Opera binası olarak hizmet verecek yeni bina Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından şekillendirildi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR