25 yaşındaki yönetmen ve sanatçı Burak Çevik’in ikinci filmi “Aidiyet”in uluslararası başarısı devam ediyor.

Dünya galasını Şubat ayında 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve New Directors/New Films (ABD, New York), Fajr Film Festivali (İran, Tahran), Transilvania Film Festivali (Romanya, Cluj), Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan, Erivan) ve FIRST Uluslararası Film Festivali’nin (Çin, Xining) de olduğu bir çok uluslararası festival ve müze programında gösterilen “Aidiyet”, yolculuğunu şimdi de Kosova, Bosna-Hersek ve İngiltere ile sürdürüyor.

KOSOVA’DAN YOLA ÇIKIYOR

Kosova’nın Prizren şehrinde 2 Ağustos’ta başlayan ve yarın (10 Ağustos) sona erecek Dokufest Film Festivali’nde yarışan film, 16-23 Ağustos tarihlerinde de, Avrupa’nın en başarılı film festivallerinden Saraybosna Film Festivali’nde de gösterilecek. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleşen ve bu yıl 20. yaşını kutlayacak festivalde Balkanlar galasını yapacak olan“Aidiyet”, geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” ile Onur Konuğu olduğu, festivalin son bir yılda Balkanlar’da çekilmiş en başarılı filmlerden oluşan özel seçkisi Focus bölümünde Türkiye sinemasını temsil edecek.

“Aidiyet”, 4-10 Eylül tarihlerinde ise Londralı seyirciyle buluşacak. Yaratıcı belgeselciler ve kurmaca dışı film yapımcıları için en önemli buluşma alanlarından biri sayılan Open City Festivali’nde gösterilecek olan “Aidiyet”, festivalin ilk ya da ikinci filmini çekmiş, yılın en ilham verici yönetmenlerini buluşturduğu Emerging Filmmaker Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak.

BİR YOL VE AŞK FİLMİ

Selman Nacar ve Burak Çevik’in yapımcılığında çekilen film; 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarına ve yönetmenin kişisel hafızasına dayanıyor. Suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyan ve The New York Times, Film Comment, The Film Stage, MUBI gibi yayınlarda övgü dolu yorumlarla karşılan “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

The Irishman’in yönetmeni Martin Scorsese konuştu… “Filmi telefondan izlemeyin”