İran asıllı Kanadalı müzisyen Azam Ali’nin son albümü Phantoms, bizi acayip ve bir o kadar da muhteşem bir yolculuğa davet ediyor. Azam Ali, güçlü vokaliyle geçmiş acıları aydınlatıcı bir güce dönüştürüyor.

HARUN KARABURÇ

Dünya müziği sahnesini sesiyle, şarkıları ve karizmasıyla dolduran İran asıllı Kanadalı müzisyen Azam Ali’nin son albümü Phantoms, geçtiğimiz Cuma günü tüm dijital platformlarda ve fiziki olarak yayınlandı. Terrestrial Lane Productions etiketiyle sunulan albüm, gizemli diyarlara uzanan bir geçit gibi. Dinledikçe derinleşiyor, belirsizleşiyor ve zamansızlaşıyor…

Azam Ali bir yandan grubu Niyaz ile albümler kaydederken bir yandan da solo kayıtlar yapıyor. Ancak Phantoms daha önceki albümlerinin hiçbirine benzemiyor. Bir yandan da hepsine benziyor. Azam Ali’nin müzikal üretiminin günden güne daha farklı ve şaşırtıcı bir yöne gittiğine inanıyorum. On yıldır dinliyorum onu. Bugüne kadar müzikte izlediği yol tahmin edilebilir olsa da her seferinde, her albümde dinleyenlerini şaşırtacak bir şeyler yapmayı başarmış bir müzisyen o. Daha Niyaz’ın ilk albümünde o değil miydi Sabahat Akkiraz’dan dinlemeye alışık olduğumuz Beni Beni isimli deyişi kendine has üslubuyla seslendiren. From Night to the Edge of Day adlı ninni albümünü Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların bedelini en ağır şekilde ödeyen, acıların ve göçlerin miras kaldığı çocuklara adayan. Büyük usta Neşet Ertaş’ı kaybettiğimiz yıl İstanbul’da bir konserinde Hata Benim’i bütün samimiyetiyle seslendiren. Tarihin ilk kadın mutasavvıfı Rabia Al Basri’nin şiirlerinden The Fourth Light albümünü yapan…

Şimdi de hayaletleriyle karşımıza çıktı Azam Ali. Bu kez tamamen elektronik. Ama elektronik müziğin bu kadar mistik olabileceğini kanıtlayan yine ondan başkası olmayacaktı elbette. Mistik vokalini şahlara çıkardığı Phantoms’la bize bilinmez diyarlardan sesleniyor. Bir acayip ve bir o kadar da muhteşem bir yolculuğa davet ediyor.

BU BENİM HİKAYEM

9 şarkıdan oluşan albümde çokça umuttan, ay ışığından, yıldızlardan, kederden, terk edilmekten bahsediyor. Şarkıların tamamının sözleri ve müzikleri kendisine ait. Bir tek Shallow Then Halo’nun düzenlemesi Cocteau Twins’e ait. Dört yılda tamamlanan Phantoms, Hope şarkısıyla açılıyor. Sırasıyla Phantoms, The Blue, Tender Violet, Ode to Melancholy, Shallow Then Halo, Scattered Stars, Love is a Labyrinth şarkıları yer alıyor. Azam Ali, albümle ilgili şu notu paylaşıyor:

“Bu albüm, yerinden edilmenin getirdiği duygulara esir düşmüş bir genç kızın, en olmaz denilen yerlerde ilham ve cesaret bulan bir kadına dönüşen hikayesini anlatıyor. Tabii ki bugünkü gözlemlerimi, geçmişe ait özlemlerimi, bu yolculuğuma başından beri refakat eden hayaletlerimi… Bu benim dönüşüm ve kendimle barış hikayem. Şarkı sözlerimin temaları hümanizmin felsefelerine, içgüdülerimiz ve hakikatin birliği için süregelen varoluşsal arayışımıza dayanıyor. Acıyı en yüksek sanatsal ifade ile aydınlatıcı bir güce dönüştürmek için potansiyelimizi ortaya çıkarabilir, kozmostaki her şey ve herkes için koşulsuz sevgi ile özgürlüğü ve birliği bulabiliriz.”

Albümü dinlemek isteyenler için;

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Öğrenciler festivale alınmadı, Onur Saylak söz verdi