ozlemkapak

Özlem ERTAN

 

Osmanlı devletinin son dönemlerinde geçen bir roman bu. Savaşın, sürgünün ve ölümün istila ettiği bir coğrafyanın yeniden kurgulanan destansı öyküsü… Geniş toprakların ve pek çok köyün sahibi Kasım Ağa’nın; kayalarla konuşan, yılanların bile dokunamadığı efsunlu delikanlı Dara’nın; güzel yüzlü Nergis’in ve daha nicelerinin…

Günlerden bir gün Kasım Ağa’nın bir oğlu olur. Masmavi gözlü ve beyaz saçlıdır bu bebek. Görünüşünden ve annesinin doğum sırasında ölmesinden dolayı oğlunun lanetli olduğuna inanır Kasım Ağa. Çok sevdiği eşi Belkıs’ın kaybından sorumlu tuttuğu bebeğini kayınpederinin yanına gönderir ve bir daha da hiç görmez. Dara, dağlarda annesiz ve babasız büyür. Yaşıtlarından farklı olduğu kısa süre içinde anlaşılır. Akrepler sokmaz onu, ayağının yanına düşen yıldırımlar geri teper, boynuna doladığı yılanların dilleri boğazlarına kaçar.

Onun çocukluk ve ilk gençlik dönemlerinde Doğu ve Mezopotamya hâlâ zengin bir halklar ve kültürler bahçesidir. Çevredeki Ermeni manastırlarından, kiliselerinden dualar yükselir. Ermeniler, Kürtler, Süryaniler bir arada yaşar.
Ne zaman ki Birinci Dünya Savaşı’nın gölgesi Dara’nın yaşadığı toprakların üstüne düşer, işte o zaman karanlık çöker ağaçların, dağların, derelerin üstüne. Ülkenin geleceği için tehdit olarak görülen Ermenilerin topraklarından sürgün edilmesi hem Dara’nın hem de o bölgede yaşayan diğer halkların hayatını alt üst eder.

Aralarında “Dağlı”, “Melekler de Ölür”, “Sadakat” ve “Bedirhan – Bir Cudi Söylencesi”nin de yer aldığı kitapların yazarı İlhami Sidar’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan son romanı “Şiirli Dağ”dan bahsediyorum. Aşk, savaş, yiğitlik, dostluk hakkındaki bu roman, Anadolu ve Mezopotamya’nın acılı tarihinden ve efsanelerden besleniyor. Bir yandan geçmişin karanlığına ayna tutuyor, diğer yandan da destanları sayfalarına taşıyor. Dara’nın mitolojik kahramanlarla karşılaştırılmasına yol açan gerçeküstü nitelikleri ve konuşan kaya gibi doğaüstü unsurlar, tarihî gerçeklerle yan yana karşımıza çıkıyor bu kitapta.

Dili ve anlatımıyla da destansı bir roman “Şiirli Dağ”. Tıpkı adı gibi şiirli ve akıcı… Okura geçmişimizi ve kaybettiklerimizi anımsatıyor ve tam da bu yüzden canımızı acıtıyor.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR