Türkiye’nin sanat yaşamına yeni eserler kazandırmak, Türk sanatçılarının son eserlerini bir arada sergilemek ve sanatçıların verimliliğini arttırmak hedefiyle bu yıl 74’üncüsü düzenlenenDevlet Resim ve Heykel Yarışması’ sonuçlandı.

Resimde Oğuz Kaleli, seramikte Emre Can, heykelde Zekeriya Erdinç ödüle layık görüldü. Kültür ve Turizm Bakanlığının ressam Mihri Müşfik anısına ‘Resim’, ‘Heykel’, ‘Özgün Baskı’ ve ‘Seramik’ kategorilerinde düzenlediği yarışmanın bu yılki para ödülü toplam 220 bin lira olacak.

Yarışmanın resim, özgün baskı ve seramik kategorilerinde toplam 9 adet 15’er bin lira para ödülü ve başarı belgesi dağıtılacak. Heykel kategorisinde ödüle layık görülenler ise 2 tam ve 2 yarım olmak üzere toplamda 3 adet 15’er bin lira ve başarı belgesi alacak. 80 eserden oluşan sergileme ödülü sahipleri de yine ayrı ayrı 500 lira ve katılım belgesi ile ödüllendirilecek.

Yarışma neticesinde seçici kurul tarafından belirlenen 93 eserden oluşacak serginin açılışı ve ödül töreni Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğünde 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilecek. Sergi tarihini bakanlık www.kulturturizm.gov.tr ile www.guzelsanatlar.gov.tr internet adreslerinden daha sonra duyuracak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR