Türk sinemasının en uzun soluklu festivali olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam düzenlenen kapanış  töreniyle sona erdi. Gecede merakla beklenen ödüller sahiplerini buldu. 2 yıl sonra festivale geri dönen Ulusal Yarışma kategorisinde En İyi Film Ödülü Bozkır’ın oldu.

Bu yıl 26 Ekim’de başlayan 29 ülkeden 69 yönetmenin 66 filminin yer aldığı  56. Antalya Altın Portakal Film Festivali sona erdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festivalin bu akşam gerçekleşen kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu. Festivale damgasını vuran film ise “Bozkır” oldu. En İyi Film Ödülü’nü kazanan Bozkır tam 10 dalda ödüle değer görüldü.

56. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜL KAZANAN FİLMLER

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü “Bozkır” filmdeki rolleri ile Ozan Dağara ile Hakan Emre Ünal paylaştı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi ise “Soluk” filminde canlandırdığı karakter ile Aslı İnandık oldu.

En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise yine “Bozkır” filminin yönetmeni Ali Özel seçildi.

En İyi Kurgu Ödülü, “Bozkır” filminden Ali Özel, Mahmut Aran ve Yakun İnanlı’ya, En İyi Müzik Ödülü, yine aynı filmden Hüseyin Özel’e, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü de Ümit Çakmaksoy’a verildi.  Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de “Bozkır” filmine verildi.

En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi de yine “Bozkır” filminden Ali Özel oldu.

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü “Kronoloji” filminden Meral Efe Yurtseven ile Yunus Emre Yurtseven’e verildi.

Bu yıl ilk defa verilen Cahide Sonku Ödülü ise “Küçük Şeyler” ve “Kronoloji” filmlerinden Selda Taşkın’a verildi.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü de “Aşk, Büyü vs.” ile “Küçük Şeyler” adlı iki filme verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, “Aşk, Büyü vs.” filmindeki rolüyle Selen Uçer’e verildi

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise “Küçük Şeyler” filmindeki rolüyle Alican Yücesoy ile “Bozkır” filmindeki rolüyle Mücahit Koçak paylaştı. Yücesoy ve Koçak ödülünü, festivalin onur ödülüne layık görülen Selma Güneri’den aldı.

ULUSLARARASI KATEGORİDE KAZANANLAR

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Film Ödülü de Joe Odagiri’nin yönettiği Japon yapımı “Zaman Her Şeyi Siler” filmine verildi.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi İran yapımı “Şirin’in Kalesi” filminden Hamed Behdad, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi ise Brezilya ve Fransa ortak yapımı “Üç Yaz” filminden Regina Case oldu.

En İyi Yönetmen Ödülü “Şirin’in Kalesi” yönetmeni Reza Mirkarimi’ye verildi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR