İzmir Devlet Opera ve Balesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun en kısa süre tahtta kalan padişahı Sultan 5. Murad’ın hayatını bale sahnesine taşıyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 5. Murad adlı 2 perdelik baleyi, 12 Ekim’de sanatseverlerle buluşturacak. Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde ilk kez sahnelenecek eserde, piyano çaldığı ve bestekar olduğu bilinen 5. Murad’ın bazı besteleri de yer alacak.

SALTANAT SONRASI CANLANACAK

Eserde, Osmanlı İmparatorluğu’nun en kısa süre tahtta kalan padişahı Sultan 5. Murad’ın, 3 aylık saltanat dönemi sonrası 28 yıllık Çırağan Sarayı’ndaki yaşamı canlandırılacak. Müziği Sultan 5. Murad’a, düzenlemesi Emre Aracı ile Bujor Hoinic’e ait eserin librettosu Emre Aracı’ya ait. 5. Murad adlı çalışmanın koreografisini Volkan Ersoy ile Armağan Davran üstleniyor. Dekor ve kostüm tasarımını Savaş Camgöz’ün yaptığı eserin ışık tasarımı ise Fuat Gök’e ait.Sahnede Sultan 5. Murad’ı Boğaçhan Bozcaada, hayali 5. Murad’ı Dolun Doyran, Reftaridil Kadın Efendi’yi Burcu Olguner, Eleron Mevhibe Kadın Efendi’yi Aslı Çilek canlandıracak. Seyircisiyle 12 Ekim’de buluşacak 5. Murad adlı eserde, 50 kişilik dansçı ekip görev alıyor. (NTV)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR