Klasik müzik severlerin merakla beklediği gün gelip çattı! 47. İstanbul Müzik Festivali yarın başlıyor! 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen festival bu yıl “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” temasıyla düzenliyor. 30 Haziran’a kadar sürecek festival bu yıl Barok müziğin devleri Bach, Vivaldi, Handel’den 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerinden Şostakoviç’e, klezmerle yoğrulmuş caz müziğinden Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 20 günde 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konsere ev sahipliği yapıyor. 

47. yılında “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” ikiliği üzerinden hayata dair zıtlıkları, bu zıtlıklardan doğan müziği çeşitli performans ve konserlerle sahneye taşırken, ikiliklerden hareketle insanın kendisini ifade etme sürecindeki en etkili sanat türü olan müzik aracılığı ile aydınlık ve aydınlanmanın önemini vurguluyor.

Festivalde bu yıl toplam 22 konser var. Her biri izlemeye değer elbette fakat kaçırılmaması gereken bazı konserler var! Sanatın Dibi ekibi olarak 47. İstanbul Müzik Festivali’nde öne çıkan 7 konseri seçtik!

tekfen filarmoni ile ilgili görsel sonucu

AÇILIŞI KAÇIRMAYIN!

İstanbul Müzik Festivali, açılış konserlerinde dünyada adlarından çok söz ettiren genç solistleri festival dinleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. 47. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinin solisti 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü alan 1994 doğumlu piyanist Seong-Jin Cho olacak. 2015 Ekim’inden önemli orkestraların konuğu olan, Simon Rattle’ın “piyanoda bir şair” diye bahsettiği Seong-Jin Cho, Türkiye’de ilk kez dinleyicilerle buluşacak. İstanbul Müzik Festivali’nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sürekli şefi ve sanat yönetmeni Aziz Shokhakimov yönetiminde sahnede olacağı açılış konseri, 11 Haziran Salı akşamı 20.00’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

47. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası genel müzik direktörü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi, orkestra şefi Devlet Sanatçısı Prof. Rengim Gökmen’e takdim edilecek.

YUJA WANG’I BEKLİYORUZ

Dünyanın en benzersiz ve göz kamaştıran piyanistlerinden biri olarak tanınan, müzikal tekniği ve sahne karizmasıyla tanınan Çinli piyanist Yuja Wang İstanbullu müzikseverlerle bir kere daha festival kapsamında buluşacak. Wang, müzik direktörü ve şefi Gustavo Gimeno yönetiminde İstanbul Müzik Festivali’ne ilk kez konuk olan Lüksemburg Filarmoni Orkestrası’yla birlikte 15 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi sarayında olacak.

YILDIZLAR KLASİĞİ

Yaylı çalgılara piyanoyla gerçek anlamda eşit statü sağlayarak, piyanolu üçlüye 19. yüzyıl boyunca koruyacağı formu veren Beethoven’dı. Dünyada 2020 Beethoven Yılı hazırlıkları şimdiden başlamışken İstanbul Müzik Festivali de bu yıldan itibaren büyük besteciye programında özel bir yer ayırıyor ve her biri seçkin Beethoven yorumcuları olan Faust, Queyras ve Melnikov’un güçlerini birleştirdiği bu konserle bestecinin 250 yıllık mirasını kutluyor.

Sahnede olduğu kadar stüdyoda da uyumlu bir topluluk oluşturan Faust-Queyras-Melnikov üçlüsünü böylesine hayranlık verici kılan, farklılıklarını olağanüstü bir etki yaratacak şekilde bir araya getirebilmeleri ve yorumlarını gösteriş veya dogmacılık ile değil, keşif hissiyle ve sorgulayarak ele almaları. “Esrarengiz ve derinlikli” Rus piyanist, “yoğun ve göz alıcı” Alman kemancı ve “seçkin olduğu kadar cesur” Fransız viyolonselci, özellikle 19. yüzyıl klasiklerine getirdikleri taze yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyor.

Konser 18 Haziran’da saat 20.00’de İş Sanat’ta.

GEZMEDEN OLMAZ!

Bir dönemin popüler televizyon dizisi İkinci Bahar ile Samatya’yı bütün Türkiye tanımıştı. Çeşitli kitaplara da konu olan tarihi semt, Nuri Bilge Ceylan’ın bol ödüllü Üç Maymun filmiyle tüm dünyada tanındı. Türkler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerin günümüzde hâlâ bir arada yaşadığı, kültürlerinin iç içe geçtiği eski balıkçı köyü Samatya’da en eskisi 383 yılında kurulmuş pek çok dini yapı da bulunuyor. Tarih ile müziği harmanlayan Müzik Rotası, İstanbul’un kültürel mirasını ve saklı güzelliklerini keşfetmek üzere festival takipçilerini bu kez Samatya’ya davet ediyor.

Müzik Rotası’nın ilk durağı Altımermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi. 1857 yılında ibadete açılan Surp Anarad Hığutyun (Günahsız Meryem Ana) Ermeni Katolik Kilisesi’nde ise 1869 Kütahya doğumlu ünlü Ermeni besteci Komitas’ın Minyatürler’i ve Anadolu halk ezgileriyle batının müzikal fikirlerini zarif bir biçimde sentezlediği eserler yazmış Saygun’un 1 numaralı Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, genç topluluk Saygun Quartet’in yorumundan dinleyicilerle buluşacak. Müzik Rotası’nın üçüncü durağı Karamanlılar Kilisesi olarak da bilinen Aya Konstantinos ve Eleni Rum Ortodoks Kilisesi.

Program 16 Haziran’da gün boyu sürecek.

SCHOTT İLE YENİDEN

New York Times’ın “yakıcı tekniğe sahip korkusuz bir icracı” olarak tanımladığı Daniel Müller-Schott, 17 Haziran akşamı Tekfen Filarmoni eşliğinde sahnede.

Günümüzün en revaçta viyolonselcilerinden biri olan Daniel Müller-Schott, 2018 sonbaharında Almanya’nın Birleşme Günü kutlamaları kapsamında Berlin’de 500.000 dinleyici önünde konser verdi. Bu sezon boyunca Zürih Tonhalle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Dallas Senfoni, St. Louis Senfoni, İspanyol Radyo Televizyon Senfoni dahil, çeşitli orkestralar eşliğinde vereceği konserlerin yanı sıra resital ve oda müziği turneleriyle Asya’dan Amerika’ya dünyayı dolaşıyor ve Carnegie Hall’da Anne-Sophie Mutter ve Lambert Orkis ile Currier’in piyanolu üçlüsünün dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yazı BBC Proms, Schleswig-Holstein, Menton, Schubertiade gibi festivallerde geçiren viyolonselci bu yaz ise Mecklenburg-Vorpommern Festivali’nin sanat direktörlüğünü üstlenecek.

TÜRK MÜZİĞİ SEVENLER KAPALIÇARŞI’YA

Çatısı altında ticaretin olduğu kadar kültürler arası alışverişin de serpilip geliştiği Kapalıçarşı’nın 555 yıllık sokaklarında bu kez sizleri, Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliği ve inceliğinin coşkulu Balkan ve Girit ritimleriyle birleştiği eşsiz bir yolculuk bekliyor. Bu konserde makamsal müzik dünyasının farklı geleneklerinden beslenen eserlerin usta müzisyenlerin ellerinde nasıl yeni ve orijinal yapılara dönüştürülebileceğine şahit olacaksınız ve bu geniş müzik dünyasının gizemleri arasında mesafelerin ve zamanın ötesinde bir seyr ü sefaya çıkacaksınız.

Ross Daly ve Kelly Thoma’nın Girit lirası üzerine çalışmaları günümüzde Yunanistan’dan yükselen en heyecan verici ve yenilikçi sesler arasında kabul ediliyor. İrlanda kökenli Ross Daly, 1975’ten beri Girit’te yaşıyor ve 1982’de kurduğu Labyrinth Music Atölyesi’nde, Seyir Ensemble örneğinde olduğu gibi, benzersiz kalite ve derinlikte işbirlikleri ortaya çıkarıyor. Daly’nin öğrencisi Kelly Thoma, Labyrinth topluluğunun yanı sıra White Dragon, Circle in the Crossroads, IRIS, Tokso Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve 7 Lois Orkestrası gibi topluluklarda da çalıyor. Onlara Türkiye’den katılan udi Yurdal Tokcan ve kanuncu Göksel Baktagir çalgılarında önde gelen virtüözler olmalarının yanı sıra Osmanlı klasik müziğine getirdikleri orijinal ve yaratıcı yaklaşımlarıyla tanınıyorlar.

Konser 19 Haziran’da saat 18.00’de.

KAPANIŞ FAZIL SAY İLE…

Ve Türkiye’deki müzikseverler için bir ilk… Şanghay Filarmoni Orkestrası ilk kez Türkiye’de konser verecek; hem de ünlü piyanistimiz Fazıl Say ile!

Sıradışı tekniği zarafet ile göz alıcı virtüözlüğün bileşimi olan Fazıl Say, dolaysız, açık ve heyecan verici yorumlarıyla 25 yılı aşkın süredir klasik müzik dünyasında eşine ender rastlanan bir şekilde dinleyicilerin doğrudan kalbine ulaşıyor.

Fazıl Say festivalin kapanış konserinde seslendireceği Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu Gianandrea Noseda yönetimindeki hr Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydetmişti. Guardian albüm için “mutlaka dinlenilmeli” derken, eserin bu yorumda şaşırtıcı, destansı ölçekte, karanlık şairanelikte ve iddialı olarak öne çıktığını yazdı.

Konser 30 Haziran saat 20.00’de Lütfi Kırdar’da.

Programın tamamı hakkında detaylı bilgi; muzik.iksv.org adresinde.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Gülten Kaya, “Ahmet Kaya filmi vahşi sömürüden ibaret ticari bir faaliyet”