İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı. 11-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festival, aydınlanma yolculuğundaki rolünü ve evrendeki ikiliklerden doğan hikayeleri Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı temasıyla sahnelere taşıyor.

Festivalin yeni direktörü Efruz Çakırkaya, bugün düzenlenen basın toplantısında festival programı hakkında bilgi verdi.

İstanbul Müzik Festivali müzikseverleri İstanbul’un 15 farklı mekânında ağırlayacak. Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Rahmi M. Koç Müzesi, Süreyya Operası, Zorlu PSM, Kapalıçarşı ve Neve Şalom Sinagogu festivale ev sahipliği yapacak.

Açılışı 11 Haziran akşamı Tefken Filarmoni Orkestrası yapacak. Aziz Shokhakimov şefliğindeki konserde Seong-Jin Cho piyanis olarak yer alacak.  Festivalde bu yıl yer alan topluluklardan bazıları şöyle Vokal Barok Hazineler: Bach & Vivaldi & Handel, Moskova Solistleri & Yuri Bashmet (Bashmet bu yılki onur ödülünün sahibi), Piotr Anderszewski,  Lüksemburg Filarmoni & Yuja Wang.

Yıldızlarla Oda Müziği, Yarının Kadın Yıldızları, Sonu Klasikleri ve Müzik Rotası programı bu yıl yine devam edecek.

KAPANIŞI FAZIL SAY YAPACAK

47. İstanbul Müzik Festivali’nin 30 Haziran Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki kapanış konserinde, Şanghay Filarmoni Orkestrası, 2008 yılından bu yana daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde Türkiye’deki ilk konserini verecek.

Program hakkında detaylı bilgi; muzik.iksv.org adresinde.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR