muzik

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen
45. İstanbul Müzik Festivali başladı.

Tören, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Eczacıbaşı konuşmasında, “İstanbul’un dünya standartlarında bir uluslararası festivali olması hedefiyle çıktığımız bu yolda, kırk beş yıl içinde yarattığımız değerleri görmek bizlere mutluluk ve gurur veriyor. Ne mutlu ki bugün, ‘bir müzik festivalini başarılı kılan özellikler nedir?’ sorusunun yanıtlarını 45. İstanbul Müzik Festivali’nde bulabiliyoruz” dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE SUNULDU

Festivalin her yıl, Türkiye’de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü’ne bu yıl Evin İlyasoğlu layık görüldü. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl 80. yaşını kutlayan, 20. yüzyıl müziğinin en etkili bestecilerinden biri kabul edilen, minimalist müzik akımının en önemli isimlerinden Philip Glass’a sunuldu.

DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR

Törende İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beşiktaş Belediyesi, Fatih Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ile festivale mekân desteği veren Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi ve İş Sanat temsilcilerine birer teşekkür plaketi verildi.

45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “Sıradışı” temasıyla, 21 Haziran tarihine kadar, 15 farklı mekânda gerçekleştirilecek 29 konserle katılımcılarına farklı konser deneyimleri yaşatacak.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR